
AMNYTT 05 2022 er publisert
Norsk industri går bra. De aller fleste av AMNYTTs kontakter melder om positive resultater i 2020, 2021, og også så langt i år. Men usikkerheten er stor. Internasjonalt er det en klar trend i å ta produksjon hjem, eller benytte underleverandører som geografisk er på samme kontinent. Problemene med lange og usikre leveringskjeder gir nå utslag i bedriftenes leveringsdyktighet og økonomisk resultat.
I denne utgaven kan du blant annet lese om:
- Med finjusterte gripearmer, maskinsyn og kunstig intelligens i batterigjenvinningens navn
- Elbil- og batteriproduksjon med økt kraft og ytelse
- Åpne protokoller gir innsikt i prosessene
og mye mer interessant fagstoff.
Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året
Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.
Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring
Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.
Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet
Brandstory
KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.
Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft
Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.











