AMNYTT 05 2021 kollasj crop

AMNYTT 05 2021 er publisert

Mange bedrifter er på god vei i å utvikle bærekraftige og lønnsomme arbeidsplasser. Men flere bør følge etter de gode eksempler. Utfordringene er muligens å ta til seg nødvendig kompetanse. Men det er det overkommelig å løse. Snakk med bedrifter som har startet den digitale reise, eller spør anerkjente utviklingsmiljøer. Vi har nødvendig kompetanse her i landet.

Økt oppmerksomhet

Det skape stort engasjement da FNs klimapanel la frem sin sjette hovedrapport. Men det er helt tydelig at industribedriftene har jobbet med disse spørsmålene en stund. Mange foretak har vurdert inngående hva FNs bærekraftsmål, som består av 17 mål og 169 delmål, betyr. Fler og fler selskaper har enkelte av målene som del av sin forretningsstrategi.

  • Robot forum
  • Fra konsept til produkt

Last opp AMNYTT 05 2021 her

NEFA

Cyber Security 2025: Slik beskytter vi kritisk infrastruktur mot fremtidens trusler

I dagens digitaliserte samfunn er cybersikkerhet en kritisk faktor for å sikre kontinuitet og integritet i ulike sektorer. Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA) tar denne utfordringen på alvor og arrangerer konferansen "Cyber Security 2025" i Oslo 9.–10. april 2025. Konferansen har som mål å belyse reelle cybertrusler og dele praktiske tiltak som både store og små virksomheter kan implementere for å møte disse truslene.

Avanserte Algorytmer

Avanserte algoritmer for kompressorer på Kollsnes løfter gasseksporten

På ti år har andelen norsk gass i Europa steget fra 20 til 30 prosent. Noe av hemmeligheten ligger i mindre nedetid for kompressorene som mater rørtransportsystemet takket være modellbasert, prediktiv styring (MPC).

06 EF Langt fra blåøyd vanntroll

Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet

Langt fra blåøyd vanntroll

Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.

Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.

Tom Storgaard, Siemens Energy AS, styreleder NFEA

Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA

2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.