AMNYTT 03 2022 kolasj crop

AMNYTT 03 2022 er publisert

Fremtidens samfunn krever kompetente borgere. Det gjelder en rekke yrker som lærere, helsepersonell og ikke minst teknologer. Vi må hele tiden minne samfunnet på behovet for at vi i Norge har nok teknologer. Skal de politiske målsettinger om et grønt skifte nås, som er nødvendig, er en av de aller viktigste forutsetninger for å lykkes å utdanne nok teknisk personell.

Utdanning koster samfunnet betydelige beløp, men er investeringer som gir god avkastning. Tiltak for å forhindre løpsk prisstigning, må ikke gå på bekostning av teknologiutdanning. Regjeringen må finne andre felt hvor statens utgifter skal reduseres.

Denne utgaven har flere interessante artikelr, blant annet:

  • Kunstig intelligens på teknisk museum

  • NFEA etablerer brukerforum for OPC Ua

Last ned magasinet her

Innomotics

Ny, men erfaren aktør i markedet

INNOMOTICS er et forholdsvis nytt navn i elektrosektoren i norsk industri. Men produktene og personell er godt kjent. Høsten 2022 overførte moderselskapet i Siemens all virksomhet innen elektromotorer og store drives til en egen enhet, INNOMOTICS. Siemens avsluttet salget av selskapet i 2024, som nå står helt på egne ben. Leder for den nordiske og baltiske virksomheten er godt kjent i norsk industri. Roar Søvik har i mange år ledet forløperen til INNOMOTICS hos Siemens.

Siemens Alarmsystemer

Alarmhåndtering med SIMATIC PCS 7

SIMATIC PCS 7 fra Siemens har vært levert som DCS på små og store prosessanlegg i Norge siden slutten av 90-tallet.  Systemet har jevnlig nye funksjoner og markedstilpasninger. Alarmsystemet står sentralt i PCS 7 og gir en effektiv og trygg operatørhverdag.

AI SINTEF

Kunstig intelligens kan gjøre industrien sikrere og mer effektiv

Drømmen om færre falske alarmer, tryggere og mer effektiv drift av industrielle anlegg rykker stadig nærmere, godt hjulpet av kunstig intelligens (KI). Vi tar pulsen på hvordan teknologien kan forbedre alarmsystemene i industrielle styringssystemer.