AMNYTT 02 2022 kolasj crop

AMNYTT 02 2022 er publisert

Norsk industri ha svært gode muligheter til å bli ledende i det grønne skifte. Mange initiativer er tatt for å produsere batterier, med energi som er produsert uten at det blir frigjort CO2. Utdanningssystemet bør innrettes slik at vi får utdannet nok teknologer. Det er ikke politisk akseptabelt i dag å si at høyere utdanning skal dimensjoneres etter samfunnets behov. Men i enkelte kretser erkjennes det at klimaproblemene krever omfattende endringer i våre handlingsmønstre. 

Denne erkjennelsen bør også omfatte dimensjoneringen av utdannelse. Vi trenger flere teknologer.

Næringsminister Jan Christian Vestre sa for kort tid siden, under LO/HNOs hydrogen seminar; - Vi må gå fra ord til handling

Godt sagt hvis det følges opp.

Her er noen av sakene vi presenterewr:

  • Sensorikk og notdesign gir høyere overlevelsesrate i merdene
  • Roboter og mennesker samarbeider om takkeproduksjon
  • Det er mye innovativ kraft hos oss

Klikk her og last ned siste utgve av AMNYTT.

Emerson AMS Trex Device Communicator

Emerson lanserer oppgradert AMS Trex – raskere feltarbeid med sertifisert kalibrering

Den nyeste versjonen av AMS Trex Device Communicator gir feltpersonell raskere og mer presis kommunikasjon med feltinstrumenter, styrket sikkerhet og støtte for sertifisert kalibrering.

Thomas Pettersen, Phoenix Contact

Phoenix Contact styrker salgsteamet

Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.

Ola Christensen Braathe, Krohne

KROHNE styrker satsingen på landbasert industri

KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.