
AMNYTT 02 2022 er publisert
Norsk industri ha svært gode muligheter til å bli ledende i det grønne skifte. Mange initiativer er tatt for å produsere batterier, med energi som er produsert uten at det blir frigjort CO2. Utdanningssystemet bør innrettes slik at vi får utdannet nok teknologer. Det er ikke politisk akseptabelt i dag å si at høyere utdanning skal dimensjoneres etter samfunnets behov. Men i enkelte kretser erkjennes det at klimaproblemene krever omfattende endringer i våre handlingsmønstre.
Denne erkjennelsen bør også omfatte dimensjoneringen av utdannelse. Vi trenger flere teknologer.
Næringsminister Jan Christian Vestre sa for kort tid siden, under LO/HNOs hydrogen seminar; - Vi må gå fra ord til handling.
Godt sagt hvis det følges opp.
Her er noen av sakene vi presenterewr:
- Sensorikk og notdesign gir høyere overlevelsesrate i merdene
- Roboter og mennesker samarbeider om takkeproduksjon
- Det er mye innovativ kraft hos oss
Robot skal gjøre smelteverk mer effektive og bærekraftige
På smelteverk strømmer flytende metall fra store smelteovner. Det manuelle arbeidet har vært svært krevende, og forbundet med risiko for de de som jobber der. TappingMate er en robot som tar mennesket ut av tappesonen.
– Det er et tøft miljø, vi har holdt på i fem år med å utvikle løsninger for smelteverk og tapping av metall. Med maskinsyn, sensorikk og automatisering vil roboten skape en bedre arbeidshverdag for ansatte, redusere utslipp og gjøre industrien mer lønnsom, sier Bjørn Audun Risøy, leder for innovasjon og utvikling i Momek, og daglig leder i Momek TappingMate AS.
Mercedes-Benz bruker humanoid robot i produksjonen
Den tyske bilprodusenten tester for tiden bruken av humanoide robot ved Digital Factory Campus i Berlin. "Apollo" transporterer komponenter til produksjonslinjen, og lærer seg å jobbe autonomt.
KROHNE-teknologi måler verdier for en halv milliard daglig på Mongstad
Avansert måleteknologi sørger for svært nøyaktige målinger av oljen som eksporteres fra Norge, for riktig avregning til kunder og beskatning til staten.
Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen
Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.











