
På vei inn den fjerde industriell revolusjon
AMNYTT 02 2021 er publisert
På vei inn den fjerde industriell revolusjon er en viktig lærdom at vi må evne å planlegge for det ukjente. Teknologiutviklingen er nå så rask at nye muligheter utvikles samtidig som industrien prøver å ta i bruk løsninger som ble lansert for kort tid siden.
I en slik situasjon er viktig å vite hvor man er, og hvor man ønsker at bedriften skal utvikle seg. Dette er en svært utfordrende øvelse nå vi er vant til at en produksjonslinje kan ha en levetid på 20 til 40 år. I dag er teknisk levealder mange ganger lengre en økonomisk levealder. Funksjonalitet er viktigere vurderingsgrunnlag enn hvor lenge et utstyr kan fungere.
Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon
Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.
Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter
Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.
Første produksjon av norske havredrikker gjennom smart samarbeid
Norgesmøllene tar med seg forbehandlet, norsk havre fra møllene i Skien over Oslofjorden for produksjon av havredrikker hos NEN-produkter AS i Fredrikstad. Et flunkende nytt produksjonsanlegg er koplet til eksisterende tapperi, pakkeri og logistikkfunksjoner.
Tar trykk- og nivåmåling til skyene
BRANDSTORY (Betalt innhold)
VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.











