
En allerede svært nøyaktig måler blitt enda bedre
Altosonic V skifter navn til Altosonic 5
KROHNE lanserer oppgradert Altosonic 5 væskemåler for kjøp og salg. Væskemåler for kjøp og salg har fått en ansiktsløfting.
Etter flere år med utvikling og testing er en allerede svært nøyaktig måler blitt enda bedre, og klar til å erobre markedet. Den nye versjonen sensor er utvidet med 2 ekstra strålebaner i volum beregningen samt en egen strålebane for diagnose. Den har i så måte 7 strålebaner til hastighetsberegningen og en for diagnose. Vi har ved hjelp av mindre ultralyd transdusere, kunnet installere disse nærmere rørveggen, for dermed å oppnå bedre nøyaktighet på rådataene.
Den forrige generasjon elektronikk er erstattet med en kompakt versjon elektronikk som gjør installasjonen mye enklere og rimeligere. Det som før krevde plass både i kontrollrom og i felt, er nå komprimert inn i en kapsling som installeres i felt. Fra denne elektronikken henter man så verdiene ved hjelp av flere forskjellige kommunikasjons protokoller.
Måleren vil som standard bli karakterisert over hele Reynoldstall-område. Det vil igjen si at den måler med samme nøyaktighet fra laminær til turbulent profil. Som den forrige versjonen kompenserer den for endringer i profil, samt endringer i viskositet.
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling
På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.











