
Satte pris på å kunne diskutere faglige spørsmål ansikt til ansikt
Alle spør etter automatiseringsløsninger
Oppdrettsnæringen har gått gjennom en sterk industrialisering de seneste årene. Denne trenden er svært tydelig på fagmessen Aqua Nor 21, som arrangeres denne uken i Trondheim. Teknologien som nå tas i bruk for å sikre god velferd, høy kvalitet og effektiv produksjon er blant leverandørenes fremste teknologiske løsninger.
AMNYTT fikk samme tilbakemeldinger fra ledende kontroll og instrumenteringsleverandører; de besøkende spør etter våre mest avanserte løsninger. Det mest interessante er at vi får god respons når vi presenterer våre løsninger. Bransjen har helt tydelig hevet sin kompetanse på moderne automatisering og IIoT løsninger. Fler og fler operatører utnytter nå fleksibiliteten skybaserte løsninger gir.
Produksjonseffektive løsninger
JFKnudtzen med Rockwell Automation fulle produktportefølje, Schneider Electric med EcoStruxure, Phoenix Contact og Wago fortalte alle at fikk gode tilbakemeldinger på sine systemer. Både Schneider Electric og Phoenix Contact vise løsninger som er utviklet med partnere som har god kompetanse innen oppdrett.

Med økt instrumentering er målsettingen å redusere råvareforbruket, sikre at fisken unngår sykdom slik at de er så friske som overhode mulig, og effektivisere hele produksjonslinjen.
Tormatic presenterte sin Aqua TROLL 600 som er en skalerbar multiparameter sonde med pluggbare smartsensorer. Dagens løsning kan ha fire sensorer og om kort tid kommer en variant som har mulighet til seks forskjellige sonder. Det er nærmere 20 forskjellige fysiske og kjemiske egenskaper som kan måles. Det er parametere som hjelper oppdretteren å sikre god helse på fisken. Weidmüller har etablert eget kontor i Norge, for å forsterke markedsføringen. De registrerte stor interesse for løsninger for datainnsamling og -lagring, og skyløsninger. Selskapet har også egen PLS og IPC løsninger.
Det var helt tydelig at all, både utstillere og besøkende, satte pris på å kunne diskutere faglige spørsmål ansikt til ansikt. Messen var litt mindre en tradisjonelt. Noe av årsaken er nok at mange utenlandske utstillere holdt seg hjemme på grunn av komplikasjoner med å overholde smitteverntiltak under reisen. På selve messeområdet ble nok smitteverntiltak glemt. Selv med mange personer med teknisk bakgrunn, ble det glemt hvor lang en meter er.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.
Rent mel i posen, og masse annet snadder
Norgesmøllene kjører hardt på norske råvarer, overskuddet tilbake til norske bønder for videreutvikling av norsk landbruk og høy automatiseringsgrad. Og anlegget i Skien er ekstra foroverlent med kontinuerlig vekst og lansering av nye ferdigprodukter nærmest på løpende bånd. Et av resultatene er en økning i arbeidsstokken på 50 prosent det siste tiåret.
Sirkulærøkonomi på veldrevet renseanlegg
Saulekilen renseanlegg er selvforsynt med energi og kjører hardt på enhetlig styringssystem, fra pumpestasjoner til renseanlegget.
Lynkjapp effektbryter for DC-distribusjon kan gjøre maritime kraftløsninger grønnere
ABB melder at verdens første IEC-sertifiserte effektbryter med halvlederteknologi kan løse utfordringer innen likestrømsdistribusjon. Teknologien skal tilrettelegge for opptil 20 prosent lavere energiforbruk og utslipp enn vekselstrømsløsninger i maritim sektor.











