
Aker Solutions sparer tid og øker kvaliteten med digitalisering
Digitalisering på tvers av organisasjonen muliggjør Aker Solutions’ strategi og vekstmål i en bærekraftig energifremtid. Visjonen er å digitalisere hele den strukturelle EPC-verdikjeden og engineering-leveranser til produksjon. –– Det er for tiden høy aktivitet i våre bransjer, og digitaliseringen bidrar til at vi kan gjennomføre flere prosjekt, sier Senior Application Analyst Rune Vassdal i Aker Solutions ASA.
Det digitale initiativet Automated Structural Connection (ASC) ble satt i gang i april 2020. Målsettingen er å effektivisere arbeidsprosessene for design av stålkonstruksjoner slik at de sparer tid og penger – og samtidig høyner kvaliteten.
For å gjennomføre den digitale transformasjonen har de samarbeidet med AVEVA for å kunne automatisere design av bjelkeforbindelser i AVEVA E3D Design.
– Vi bruker modelleringsverktøyet for å designe konstruksjoner som olje- og gassplattformer, HVDC-plattformer for havvind eller karbonfangstanlegg, sier Vassdal.
Redder jorda med damp og innovativ teknologi
SoilSteam Internationals avanserte maskiner redder uren jord fra deponi. Ren damp fra avansert teknologi og automatisering gjør susen for å sterilisere jorda.
Mesternes malingsmester
Et av Jotuns produksjonsanlegg i Sandefjord skal være verdens mest effektive malingfabrikk. Høy automatiseringsgrad, smarte maskinløsninger, enhetlig maskinstyring og sentralt batch-kontrollsystem er sentrale ingredienser.
Høy automatiseringsgrad gir global konkurransekraft
Legemiddelprodusenten Vistin Pharma i Kragerø har ti prosent av verdensmarkedet for diabetes type 2-medisin. Produksjonen går 24/7 og alt eksporteres. Høyt automatiseringsnivå er et viktig bidrag.
Innovativ arkitektur gir stor fleksibilitet i utvikling av nye funksjoner
Ulmatec leverer sentralvarmeanlegg til skip, der distribusjonen i flere år har vært automatisert. Det er viktig at systemene fungerer optimalt, og at man kan implementere nye løsninger. I samarbeid med Schneider Electric utvikler sunnmørsbedriften nå en helt ny IT-arkitektur.
– Teknologien utvikles fort, derfor ønsket vi en løsning som gjør det enklere å oppdatere systemer, sier Simon Blindheim, Lead software engineer i Ulmatec Pyro AS.











