AS Kutterobot 1 crop

Aker Solutions sparer tid og øker kvaliteten med digitalisering

Digitalisering på tvers av organisasjonen muliggjør Aker Solutions’ strategi og vekstmål i en bærekraftig energifremtid. Visjonen er å digitalisere hele den strukturelle EPC-verdikjeden og engineering-leveranser til produksjon. –– Det er for tiden høy aktivitet i våre bransjer, og digitaliseringen bidrar til at vi kan gjennomføre flere prosjekt, sier Senior Application Analyst Rune Vassdal i Aker Solutions ASA.

Det digitale initiativet Automated Structural Connection (ASC) ble satt i gang i april 2020. Målsettingen er å effektivisere arbeidsprosessene for design av stålkonstruksjoner slik at de sparer tid og penger – og samtidig høyner kvaliteten.

For å gjennomføre den digitale transformasjonen har de samarbeidet med AVEVA for å kunne automatisere design av bjelkeforbindelser i AVEVA E3D Design.

– Vi bruker modelleringsverktøyet for å designe konstruksjoner som olje- og gassplattformer, HVDC-plattformer for havvind eller karbonfangstanlegg, sier Vassdal.

Les hele artikkelen her.

iTHERM SurfaceLine TM611

Ny clamp-on-teknologi gir inline-lignende temperaturmåling

Endress+Hauser har lansert iTHERM SurfaceLine TM611, et nytt temperaturmålingssystem som kombinerer fordelene ved kontaktfri installasjon med målenøyaktighet og responstid som nærmer seg tradisjonell inline-teknologi.

Smart industri messen 2025

SMART industri 2025: Et nøkternt innblikk i norsk industris teknologiske utvikling

NOVA Spektrum i Lillestrøm var i perioden 6.–8. mai vertskap for SMART industri 2025, en fagmesse med tydelig fokus på teknologi, automatisering og fremtidens industrielle løsninger. Arrangementet samlet aktører fra hele verdikjeden – fra utstyrleverandører og teknologiselskaper til produksjonsbedrifter og utdanningsmiljøer.

Målet med messen var å vise status for og retningen på industriell utvikling i Norge. Det ble gjort gjennom en kombinasjon av demonstrasjoner, foredrag og utstillerstands med fokus på blant annet maskinering, additiv produksjon, digitalisering og energieffektivisering.

Beckhoff og Alfred Nesset Automasjon

Alfred Nesset Automasjon sertifisert som Beckhoff Solution Provider

Alfred Nesset Automasjon AS har blitt sertifisert som Beckhoff Solution Provider og tilføres dermed et nytt teknologisk kompetanseledd i Beckhoffs norske partnernettverk. Denne sertifiseringen underbygger selskapets kompetanse innen industriautomasjon og integrerte automasjonsløsninger.

Caroline Haglund

Lunner kommune tar i bruk KI for smartere avløpsrensing

Lunner kommune tester ny teknologi ved Harestua og Volla renseanlegg. Ved hjelp av kunstig intelligens skal avløpsvann renses med mindre kjemikaler, samtidig som driften effektiviseres og kostnader kuttes.