Beckhoff  IPC-1 crop

Tilkobling av steder spredt over hele verden involverer uunngåelig bruk av Inter

Høy ytelse IPC i IIoT

To sentrale temaer i hele automasjonssektoren i dag er Internett av Ting (IoT) og Industrie 4.0. Målet er å koble sammen ikke bare maskiner og deler av maskiner, men også hele produksjonslinjer, fabrikker og lokasjoner.

Server-systemer kan distribueres for å støtte dette på lokalt nivå, men tilkobling av steder spredt over hele verden involverer uunngåelig bruk av Internett. Her er det enkleste alternativet å utnytte eksisterende offentlige sky løsninger, siden spesialist tjenesteleverandører allerede tilbyr alle mulighetene som kreves for å koble geografisk distribuerte systemer.

Dette White Paper fra Beckhoff Automation ser på hvordan høy ytelse Industrielle PCer kan utnyttes i de nye konseptene.

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.

Paneldiskusjon om apper for instrumentering. John Arne Sie i Aker BP (t.v.) presenterer utviklingen av den digitale instrumentmedarbeideren i selskapet, før en kvartett av leverandører viser sine løsninger, fra venstre: Trond Mæland (Endress+Hauser),

Nye sensorteknologier redder rørene

Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.

Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.

Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.

Masse avansert teknisk utstyr i prosessanleggene hos Borregaard (Bilde: Borregaard).

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.