Phoenix 4 g crop

Åpner for bruk ved infrastrukturer i røffe og krevende omgivelser

4G-rutere for høyhastighets dataforbindelser

De nye ruterne fra Phoenix Contact åpner for ytelsessterke høyhastighets dataforbindelser med opptil 100 Mbit/s via mobile 4G-LTE-nettverk. Dermed skaper de en mobil bredbåndstilkobling også overalt der kabelført internettilkobling ikke er tilgjengelig.

Ruterne gir høy sikkerhet grunnet IPsec- og OpenVPN-støtte samt integrert Stateful-Packet-Inspection-brannmur. Det store temperaturområdet fra -40 til +70 °C er en ytterligere fordel, da det åpner for bruk ved infrastrukturer i røffe og krevende omgivelser. Ruterne overfører data raskt og pålitelig mellom kontrollrommet og nettverk i felten. De er ideelle for offentlige forsyningsverk, energi- og vannleverandører samt operatører av olje- og gassfelt.

For middels høye krav til båndbredde finnes det en prisgunstig 3G-versjon av komponentene. Disse enhetene har to digitale innganger og en utgang for tilkobling av sensorer og aktuatorer.. En integrert loggbok registrerer alle komponentspesifikke hendelser. MIMO-antenner sørger for bedre mottak.

PHOENIX CONTACT AS ble etablert i 1987 og er et datterselskap av PHOENIX CONTACT GmbH & Co. KG i Tyskland, en av verdens ledende virksomheter innen elektronisk interface og industriell automatiseringsteknikk. Selskapet sysselsetter ca 14 500 medarbeidere i hele verden og har et nettverk med over 50 datterselskaper samt ca 30 representanter som ivaretar global salg og support. I 2015 var omsetningen på 1,91 milliarder €.

I Norge er det 29 medarbeidere hvorav 27 i Oslo, 1 i Ulsteinvik og 1 i Trondheim. Selskapet lagerfører i hovedkontor mer enn 5.000 artikler og kan derfor betjene kundene med rask, effektiv og teknisk god service.

Thomas Pettersen, Phoenix Contact

Phoenix Contact styrker salgsteamet

Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.

Ola Christensen Braathe, Krohne

KROHNE styrker satsingen på landbasert industri

KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.