ABB dårlig crop

Nøkkeltallene er omtrent slik vi spådde, sier administrerende direktør Waal

2015 et utfordrende år for ABB i Norge

ABB i Norge opplevede et vesentlig lavere aktivitetsnivå på mange områder i 2015, noe som får konsekvenser for nøkkeltallene.

ABB fortsetter å levere akseptable resultater også i 2015, men opplever en merkbar nedgang samlet sett i forhold til året før.

- Vi kan ikke være fornøyd når omsetningen og ordreinngangen faller, men samtidig er nøkkeltallene omtrent slik vi spådde, slik at vi leverer omtrent på budsjett. Store deler av virksomheten til ABB i Norge er knyttet til et fallende olje- og gassmarked, så det var ventet at også vi ville rammes av det reduserte aktivitetsnivået, sier administrerende direktør Steffen Waal i ABB i Norge.

Driftsinntektene til ABB i Norge endte på 8 775 MNOK i 2015, som er en nedgang på 18 prosent sammenliknet med 2014. Ordreinngangen endte på 9 674 MNOK, en reduksjon på cirka 8 prosent. Det operative driftsresultatet (EBITA) for 2015 endte på 651 MNOK, en reduksjon på 32 prosent sammenliknet med året før.

- Av tallene ser vi tydelig grunnen til at vi dessverre måtte gjøre kapasitetstilpasninger i løpet av året. Vi ser imidlertid store forskjeller på de delene av virksomheten som er avhengig av olje- og gasssektoren og de som i all hovedsak leverer til kraftbransjen, hvor ordrevolumene har økt. Fallet i aktivitetsnivået kompenseres til en viss grad gjennom en gunstig valutautvikling for eksportdelene av virksomheten vår, sier Waal.

ABB startet året med en redusert ordrereserve i forhold til året før, noe som i kombinasjon med lavere ordreinngang gjennom året har gitt en markant nedgang i driftsinntekter. Dette har også en negativ innvirkning på driftsresultatet.

- Vi forventer at markedet fortsatt vil være utfordrende for olje- og gassrelaterte bransjer, kanskje spesielt når det gjelder service og vedlikehold. På den annen side ser vi mange spennende muligheter andre steder. Det er mye på gang i tradisjonelle markeder som kraftforsyning og –produksjon, samt landbasert industri. I tillegg skal det satses stort på vei, jernbane og infrastruktur for elektrisk transport og ikke minst moderne havbruk hvor vi kan levere omtrent hele vår portefølje, sier administrerende direktør Steffen Waal.

Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året

Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året

Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.

Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring

Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring

Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.

Glad lederkvartett på KROHNE Altometer viser fram eksempler på innovativ måleteknikk, fra venstre: Leon de Borgie, Martijn Panis, Lars Lemke og Dominique Basson.

Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet

Brandstory

KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.