
Kraftprisen stuper i takt med de høye temperaturene
Vinteren avlyst i kraftmarkedet
Strømprisene fortsetter nedover, den siste uken har spotprisen falt ytterligere fem prosent. Høye temperaturer og lavere etterspørsel etter kraft er årsaken.
Høye temperaturer i hele Europa
Kraftprisen stuper i takt med de høye temperaturene. Samtidig med et lavere forbruk, så blir vinterprisene til vårpriser.
Svekket optimisme i de store økonomiene
Kullkraft og CO2-kvoter har stabilisert seg på lavere nivåer, samtidig som vekstutsiktene i verden er blitt dempet den siste tiden. Den svekkede vekstutsikten baseres på svake nøkkeltall fra de store økonomiene. Temperaturmålere i markedene viser lavere optimisme i de store økonomiene, noe som senker forventningene til etterspørselen etter energi og råvarer.
Morrow og Optimeering skal utvikle AI-drevet software
Kraftproduksjonen må til enhver tid tilpasses forbruket
Det norske cleantech-selskaper Morrow Batteries ASA (Morrow) og Optimeering AS har undertegnet en intensjonsavtale om sammen å utvikle AI-drevet automasjonsprogramvare for kortsiktige kraftmarkedsoperasjoner.
AMNYTT 01 2023 er publisert
Endelig er det offentlig fastslått at det grønne skifte vil kreve med elektrisk kraft enn dagens system kan produsere. En rekke fagfolk og representanter har i lang tid etterlyst økt satsing på produksjon av elektrisk kraft her i landet.
Forsyningssikkerhet avgjørende for å lykkes med elektrifisering av Norge
Har utarbeidet tre råd for hvordan man kan sikre kontroll på forsyningssikkerhet
Sjefforsker Gerd Kjølle i SINTEF mener vi må ligge i forkant på forsyningssikkerhet for å lykkes med elektrifisering av Norge. Digitalisering av kraftsystemet vil bidra til viktige løsninger.
JFKnudtzen blir Weidmüller PROpartner
Vil forenkle planlegging, forenkle produksjon, forenkle ‘klar-til-installasjon’
Hvilken verdi gir dette kundene til PROpartner distributøren. JFKnudtzen tilbyr bred kompetanse, for å gi kunden de beste løsningene på behovene.