
Mulig å registrere dampforbruk fra lave til høye strømningshastigheter
Verdens første Clamp-on flowmeter for damp
Flow-Teknikk lanserer Clamp-on ultralyd flowmeter for damp. Flexim som teknologileder og markedsleder innen clamp-on ultralyd flowmåling av gasser og væsker har nå lansert verdens første clamp-on ultralyd flowmeter for damp
Non-invasiv og effektiv
FLUXUS ST måler dampmengde «Non-invasivt» fra utsiden av røret. Non-invasiv måling av dampen betyr flowmåling uten avbrudd i drift og tilførsel damp. Siden clamp-on ultralyd-transducerne ganske enkelt er montert på utsiden av røret, krever det bare minimal installasjonsinnsats og ingen kapping av rørledningen.
Den akustiske målemetoden viser seg å være imponerende med sin høye måledynamikk som er svært følsom selv ved lave strømningshastigheter og fungerer uavhengig av strømningsretningen. På grunn av dette store måleområdet (strømningshastigheter fra 0,01 m / s opp til 60 m / s), er det ikke behov for å redusere rørdiameteren for tilpasse seg til et inline flowmeters krav til minimum strømningshastighet. Dessuten forårsaker non-invasiv måling ikke noe trykktap. Transducermontasjen kan isoleres fullstendig for å redusere ethvert varmetap for miljøet.
Med FLUXUS ST er det for første gang noensinne mulig å registrere all dampforbruk fra veldig lave til veldig høye strømningshastigheter med en mengdemåler størrelse.
High-End multifunksjonelt måleverktøy
FLUXUS G601 ST er den nye moderne bærbare mengde- og energimåleren for alle mengde- og energiapplikasjoner som finnes i bransjen.
I tillegg til non-invasiv dampflowmåling, er FLUXUS G601 ST også mulig å benytte for måling av væskestrøm, gass og trykkluftstrøm, så vel som energi i oppvarmings- eller kjøleapplikasjoner. Alt sammen i ett måleapparat.
Dette gjør FLUXUS G601 ST til det perfekte verktøyet for oversikt over energiforbruk og vedlikehold, siden bare ett målesystem er nødvendig for å håndtere alle mengdemålings-applikasjoner.
100% prosess tilgjengelighet er garantert når du bruker en FLEXIM-løsning – installasjonen av en FLUXUS G601 ST kan gjøres innen 2 timer på det varme røret.
Med enklere integrasjon som ledestjerne
Topplederen for Factory Automation hos Pepperl+Fuchs forteller i eksklusivt videointervju med AMNYTT om viktigheten av enkel integrasjon av automatiseringsutstyr, om markedstrender og datasikkerhet.
AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå
Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.
Kunstig intelligens gir bedre prosjektering av bygg og anlegg
Bygg blir mer komplekse, det gir flere utfordringer i byggeprosessen. Nå kan byggherrer og entreprenører ta kunstig intelligens (KI) direkte inn i prosjekteringsprosessen.
for optimalisere prosjektering og. Consiglis prosjekteringsverktøy kartlegger risiko i anbudsdokumenter og FDV-dokumentasjon, holder oversikt over kravspesifikasjon og koordinerer tekniske fag som involveres i byggeprosjektet.
– KI gjør at prosjekteringen blir bedre og mer effektiv, noe som gir en bedre byggeprosess. Da blir også byggene bedre, sier Kristin Svånå Piene i Consigli.
Hurra for den lille (trykk)forskjellen
Mengdemålingens arbeidshest
Andre del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på en skikkelig klassiker innen mengdemåling, nemlig differansetrykk.
Med en fartstid på over hundre år, danner teknologien basis for en rekke varianter kjent som måleblende, pitotmåler, venturirør, wedge-element og kone-måler.











