Pepperl KCD2-crop

Ventilposisjonering og overvåking i én og samme enhet

Pepperl+Fuchs har utvidet sin portefølje av K-System isolerte barrierer for DIN-skinnemontering (Powerrail) med KCD2-SCS* interfacemodul. Som den første 2-kanals AI/AO egensikre barrieren med dobbel funksjon, kan modulen konfigureres individuelt for analoge innganger eller analoge utgangskontrollsignaler. Med et kompakt 12,5 mm hus og en pakningstetthet på 6 mm/kanal, muliggjør den nye modulen plassbesparende integrering i styreskapet.

En helt ny funksjon for moduler av denne typen er at hver kanal kan konfigureres for å tillate posisjoneringskontroll på én kanal (AO), og posisjonsovervåking (AI) på den andre kanalen. En positioner sørger for at aktuatoren bringes i en posisjon spesifisert av kontrollsystemet. De er ofte utstyrt med analoge posisjonsindikatorer hvis tilbakemelding bekrefter at posisjonsspesifikasjonen er utført. Dette kan for eksempel være slag- eller rotasjonsvinkler, som typisk leveres som 4–20 mA-signaler og rapporteres tilbake til kontrollsystemet. Tidligere var det nødvendig med en separat isolatormodul for inngangs- og utgangssignalet. Med den nye modulen som nå er tilgjengelig, kan disse to funksjonene brukes i én enhet for første gang. Hvis modulene ikke lenger er nødvendige for sin opprinnelige signalfunksjonm når det gjøres endringer i systemet, kan de fortsette å brukes andre steder i systemet takket være deres konfigurerbarhet. Dette optimerer lageret og sikrer investeringssikkerhet.

KCD2-SCS* er en egensikker barriere som kan brukes til bruk i Ex-områder (godkjent til ATEX, IECEx og UL). En versjon for ikke-Ex-signalbehandling i sikre områder er også tilgjengelig. For hver versjon er det mulighet for skruklemmer eller fjærklemmer med push-in koblingsteknikk. Modulene er også sertifisert opp til SIL 2 (SC 3) i henhold til IEC/EN 61508 og er derfor egnet for sikkerhetsapplikasjoner opp til SIL 2, og til og med opp til SIL 3 ved redundant bruk.

Vanlige applikasjoner for KCD2-SCS*-modulene i prosessindustrien inkluderer prosesskontrollapplikasjoner som har både analoge inngangs- og analoge utgangskontrollsløyfer, sikkerhetssystemer (SIS og ESD) som krever SIL 2- eller SIL 3-klassifiserte egensikkerhetsbarrierer, som samt kontrollsløyfer plassert i eksplosjonsfarlige områder. Disse interfacemodulene er HART-kompatible og kan brukes både som SMART transmitter strømforsyninger for to-tråds transmittere og som SMART strømdrivere for ventilposisjon. Modulen kan konfigureres både som såkal current sink og current source, hvor omkoblingen utføres ved hjelp av dip-brytere foran på modulen. Dette utvider kompatibiliteten til forskjellige typer styresystem.

 

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.

Paneldiskusjon om apper for instrumentering. John Arne Sie i Aker BP (t.v.) presenterer utviklingen av den digitale instrumentmedarbeideren i selskapet, før en kvartett av leverandører viser sine løsninger, fra venstre: Trond Mæland (Endress+Hauser),

Nye sensorteknologier redder rørene

Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.

Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.

Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.

Masse avansert teknisk utstyr i prosessanleggene hos Borregaard (Bilde: Borregaard).

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.