PowerPoint Presentation

- Vi kan vise til en god start på året, sier konsernsjef Margrethe Hauge

Solid start på året for Goodtech

Goodtech starter året med det beste kvartalsresultatet på over 10 år. Omsetningen i kvartalet var 174,6 MNOK (opp 32% fra Q1 2022), og EBITDA 14,8 MNOK (opp 56% fra Q1 2022). Goodtech har de siste 2 årene vært gjennom en større strategisk re-posisjonering og solgte gjennom fjoråret tre forretningsområder med tilhørende omsetning ut av konsernet.

Selskapet er nå restrukturert og rigget for vekst innen sin definerte kjerne og har i samme periode styrket kompetanse og egen effektivitet innen automatisering, robotisering, elektrifisering og digitalisering. Konsernet er nå godt posisjonert for arbeidet med å effektivisere nordisk produksjonsindustri.

Gjennom perioden med omstrukturering, har Goodtech også jobbet aktivt i markedet, utviklet ettermarkedsorganisasjon, gjort grep rundt egen forretningsmodell og tatt posisjon i de fremvoksende næringene i Norden. I dag har konsernet fotfeste innenfor områder som batteri, offshore vind, sjeldne jordarter, CCS og hydrogen, og vokser samtidig videre i sine eksisterende kjernemarkeder.

Den svenske forretningsvirksomheten har bygget opp en solid ordrereserve etter pandemien. I kvartalet rapporterer Goodtech 247% vekst i ordrereserve i den svenske virksomheten mot samme kvartal i 2022, og 19% vekst i den norske ordrereserven.

Konsernet investerer i kompetanseheving og utvikling av morgendagens systemer og kode for styring og kontroll i industrien, løsninger som er ettertraktet i markedet.

I kvartalsrapporten for Q1 2023 inviterer selskapet til et tilbakeblikk på de største strategiske milepælene som ble satt før omstruktureringen, og hvordan konsernet har levert på plan.

«Det er utrolig givende å se at det harde arbeidet våre kollegaer har lagt ned de siste årene for å få Goodtech tilbake i sin egentlige form, endelig begynner å vise resultater. Vi kan vise til en god start på året, -og det er et stort mulighetsrom i vår ambisjon om å gjøre nordisk industri konkurransedyktig!», kommenterer konsernsjef Margrethe Hauge.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.

Tavleforeningen

NEK 439:2024 – Endringer i tavleforskriften

2024-utgaven av NEK 439-serien inneholder ikke vesentlige materielle endringer som medfører omfattende praksisendringer for planlegging og utførelse av el-tavler. Det er imidlertid noen nyheter og presiseringer som bransjen bør merke seg.

Flowskolen

Mediets egenskaper og strømning

Mesterlig mengdemåling starter med det grunnleggende

Den britiske fysikeren Lord Kelvin hadde skjønt det: Du kan ikke styre det du ikke kan måle. 

Første del av AMNYTTs Flowskole starter med det essensielle for riktig valg av måleprinsipp: Mediets egenskaper og strømningsprofil.