
- Vi kan vise til en god start på året, sier konsernsjef Margrethe Hauge
Solid start på året for Goodtech
Goodtech starter året med det beste kvartalsresultatet på over 10 år. Omsetningen i kvartalet var 174,6 MNOK (opp 32% fra Q1 2022), og EBITDA 14,8 MNOK (opp 56% fra Q1 2022). Goodtech har de siste 2 årene vært gjennom en større strategisk re-posisjonering og solgte gjennom fjoråret tre forretningsområder med tilhørende omsetning ut av konsernet.
Selskapet er nå restrukturert og rigget for vekst innen sin definerte kjerne og har i samme periode styrket kompetanse og egen effektivitet innen automatisering, robotisering, elektrifisering og digitalisering. Konsernet er nå godt posisjonert for arbeidet med å effektivisere nordisk produksjonsindustri.
Gjennom perioden med omstrukturering, har Goodtech også jobbet aktivt i markedet, utviklet ettermarkedsorganisasjon, gjort grep rundt egen forretningsmodell og tatt posisjon i de fremvoksende næringene i Norden. I dag har konsernet fotfeste innenfor områder som batteri, offshore vind, sjeldne jordarter, CCS og hydrogen, og vokser samtidig videre i sine eksisterende kjernemarkeder.
Den svenske forretningsvirksomheten har bygget opp en solid ordrereserve etter pandemien. I kvartalet rapporterer Goodtech 247% vekst i ordrereserve i den svenske virksomheten mot samme kvartal i 2022, og 19% vekst i den norske ordrereserven.
Konsernet investerer i kompetanseheving og utvikling av morgendagens systemer og kode for styring og kontroll i industrien, løsninger som er ettertraktet i markedet.
I kvartalsrapporten for Q1 2023 inviterer selskapet til et tilbakeblikk på de største strategiske milepælene som ble satt før omstruktureringen, og hvordan konsernet har levert på plan.
«Det er utrolig givende å se at det harde arbeidet våre kollegaer har lagt ned de siste årene for å få Goodtech tilbake i sin egentlige form, endelig begynner å vise resultater. Vi kan vise til en god start på året, -og det er et stort mulighetsrom i vår ambisjon om å gjøre nordisk industri konkurransedyktig!», kommenterer konsernsjef Margrethe Hauge.
Tar trykk- og nivåmåling til skyene
VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.
Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å
NFEA-konferansen ”digitalisering i automatiseringsdomenet 2025” bød på teknologiske fremskritt for digitalisering av operasjonell- og informasjonsteknologi fra vugge til grav. Digitale modeller og tvillinger og kommunikasjonsteknologi står i sentrum.
Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering
Sørger for mesterlige mengdemålinger
Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.
Beckhoff styrker satsingen på Vestland
Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.
Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.











