
Sikkerhetsrelaterte PLS-er for PROFIsafe
Den nye sikkerhetskontrolleren AXC F XT SPLC 3000 fra Phoenix Contact brukes som tilleggsmodul på venstre side, på PLCnext Controls AXC F 2152 eller AXC F 3152. Den supplerer PLCnext-porteføljen med en ytelsessterk Safety-PLS for PROFIsafe-deltakere i PROFINET-nettverk
Her kan sikkerhetskontrolleren brukes i applikasjoner opptil sikkerhetskategori SIL3 i henhold til IEC 61508/61511 og PLe etter EN ISO 13849-1.
SPLC 3000 kan i drift som F-vert kommunisere med opptil 300 F-Devices og samtidig fungere som F-Device. Sikkerhetskontrolleren er komplett integrert i det åpne økosystemet PLCnext Technology og gir, når den er kombinert med PROFIsafe-I/O-utvidelsene til Axiobuss som kan rekkeplasseres på høyre side, høy modularitet. De ytelsessterke og redundante ARM-baserte sikkerhetsrelaterte
CPU-ene har en klokkefrekvens på 800 Mhz for kanal 1 og 600 Mhz for kanal 2.
Mesternes malingsmester
Et av Jotuns produksjonsanlegg i Sandefjord skal være verdens mest effektive malingfabrikk. Høy automatiseringsgrad, smarte maskinløsninger, enhetlig maskinstyring og sentralt batch-kontrollsystem er sentrale ingredienser.
Høy automatiseringsgrad gir global konkurransekraft
Legemiddelprodusenten Vistin Pharma i Kragerø har ti prosent av verdensmarkedet for diabetes type 2-medisin. Produksjonen går 24/7 og alt eksporteres. Høyt automatiseringsnivå er et viktig bidrag.
Innovativ arkitektur gir stor fleksibilitet i utvikling av nye funksjoner
Ulmatec leverer sentralvarmeanlegg til skip, der distribusjonen i flere år har vært automatisert. Det er viktig at systemene fungerer optimalt, og at man kan implementere nye løsninger. I samarbeid med Schneider Electric utvikler sunnmørsbedriften nå en helt ny IT-arkitektur.
– Teknologien utvikles fort, derfor ønsket vi en løsning som gjør det enklere å oppdatere systemer, sier Simon Blindheim, Lead software engineer i Ulmatec Pyro AS.
Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner
Verdens største lukkede oppdrettsanlegg reiser seg i Bamble. Automatiseringen må også være i verdensklasse for god fiskehelse og pålitelig drift av den flytende «globen» som rommer 30 000 m3.











