
Sikkerhetsrelaterte PLS-er for PROFIsafe
Den nye sikkerhetskontrolleren AXC F XT SPLC 3000 fra Phoenix Contact brukes som tilleggsmodul på venstre side, på PLCnext Controls AXC F 2152 eller AXC F 3152. Den supplerer PLCnext-porteføljen med en ytelsessterk Safety-PLS for PROFIsafe-deltakere i PROFINET-nettverk
Her kan sikkerhetskontrolleren brukes i applikasjoner opptil sikkerhetskategori SIL3 i henhold til IEC 61508/61511 og PLe etter EN ISO 13849-1.
SPLC 3000 kan i drift som F-vert kommunisere med opptil 300 F-Devices og samtidig fungere som F-Device. Sikkerhetskontrolleren er komplett integrert i det åpne økosystemet PLCnext Technology og gir, når den er kombinert med PROFIsafe-I/O-utvidelsene til Axiobuss som kan rekkeplasseres på høyre side, høy modularitet. De ytelsessterke og redundante ARM-baserte sikkerhetsrelaterte
CPU-ene har en klokkefrekvens på 800 Mhz for kanal 1 og 600 Mhz for kanal 2.
Elektromagnetiske mengdemålere
Helt magnetisk tiltrekningskraft
Tredje del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på elektromagnetiske mengdemålere.
Den populære og fleksible volumselgeren løser de fleste måletekniske oppgaver i væsker med en viss ledningsevne. Men, i likhet med andre måleprinsipper, er et par forutsetninger nødvendig for å levere gode målinger.
Med enklere integrasjon som ledestjerne
Topplederen for Factory Automation hos Pepperl+Fuchs forteller i eksklusivt videointervju med AMNYTT om viktigheten av enkel integrasjon av automatiseringsutstyr, om markedstrender og datasikkerhet.
AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå
Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.
Kunstig intelligens gir bedre prosjektering av bygg og anlegg
Bygg blir mer komplekse, det gir flere utfordringer i byggeprosessen. Nå kan byggherrer og entreprenører ta kunstig intelligens (KI) direkte inn i prosjekteringsprosessen.
for optimalisere prosjektering og. Consiglis prosjekteringsverktøy kartlegger risiko i anbudsdokumenter og FDV-dokumentasjon, holder oversikt over kravspesifikasjon og koordinerer tekniske fag som involveres i byggeprosjektet.
– KI gjør at prosjekteringen blir bedre og mer effektiv, noe som gir en bedre byggeprosess. Da blir også byggene bedre, sier Kristin Svånå Piene i Consigli.











