
Data overføres uten forstyrrelser ved hjelp av IO-Link-teknologien
Parker SensoControl introduserer en ny trykksensor
Parker Hannifin har lansert SCPSi trykksernsor med funksjonalitet for IO-Link for å oppfylle kundebehov i flere og flere miljøer med smart industri. Sensoren, som har et optimalisert og kompakt design, muliggjør spesielt enkel og rask igangkjøring og parametrisering takket være IO-Link-grensesnittet.
Dette betyr at data blir tilgjengelige raskere og i en standardisert form for bruk, for eksempel i et ERP-system. Dette gir kostnadsbesparelser og økt effektivitet.
Data overføres uten forstyrrelser ved hjelp av IO-Link-teknologien. Dataoverføringen er basert på et signal på 24 V, som er helt digitalt. Signaloverføringen er svært trygg mot ytre påvirkninger. Unøyaktigheter i målinger hører dermed fortiden til.
Med IO-Link-teknologien kan en rekke verdier måles. Dette gir brukeren mer fleksibilitet og mulighet for enkel integrering med eksisterende systemer. Programmer for tilstandovervåking kan derfor designes enkelt. Ekstern diagnostikk er også mulig gjennom IO-Link-sensoren.
Gå til https://ph.parker.com/no/nb/io-link-pressure-sensor-and-switch-scpsi for å få mer informasjon om SCPSi-trykksensoren.
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











