Graphic Group Mensch & Medien Gm

Nye Axioline Smart Elements for potensialsegmentering

Porteføljen med digitalutgangsmodulene Axioline Smart Elements fra Phoenix Contact er utvidet med tre Smart Elements for potensialsegmentering direkte på I/O-stasjonen. Disse Smart Elements tilrettelegger 24 V I/O-forsyningsspenningen UP og tilsvarende masse (GND), som forsynes på siden til en Axioline F Backplane.

Dermed muliggjør de tilkobling av sensorer i to- eller treledertilkoblingsteknikk, der deres signalledninger er tilkoblet i enledertilkoblingsteknikk med digitale inngangs-Smart Elements. Aktuatorer kan også tilkobles i toledertilkoblignsteknikk, der deres signalledninger er tilkoblet i enledertilkoblingsteknikk med digitale utgangs-Smart Elements. Ved eventuell kortslutning eller overstrøm beskytter en intern elektronisk sikring den tilkoblede periferien. Sikringens status vises via tilhørende status-LED.

En annen variant har både 24 V I/O-forsyningsspenning UP, og også tilhørende masse (GND). Dersom det bare kreves opptil åtte digitale innganger i treledertilkoblingsteknikk, kan dette spare inn en Smart Element-innstikksplass på Axioline F Backplane.

Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering

Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering

Sørger for mesterlige mengdemålinger

Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.

Jan Huus, Beckhoff

Beckhoff styrker satsingen på Vestland

Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.

Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.

Dypdykker i fiskale målinger for naturgass, hydrogen og CO2

Dypdykker i fiskale målinger for naturgass, hydrogen og CO2

Et av høstens vakreste eventyr for de som er opptatt av gode målinger for kjøp og salg av gasser gikk av stabelen i Tønsberg i slutten av oktober.

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.