
Det er en ære å bli verdsatt på den måten
Norsk ABB-forsker hedret for smartere roboter
ABB-forsker Morten Mossige har fått internasjonal heder som hovedforfatter av en forskningsartikkel om bruk av kunstig intelligens i robottesting.
Artikkelen er basert på funnene i forskningen bak doktorgraden Morten Mossige tar i samarbeid med ABB og Universitetet i Stavanger (UiS).
- Det var fantastisk, og det er en ære å bli verdsatt på den måten av et internasjonalt forskningsmiljø, sier Morten Mossige om kåringen.
Mossige jobber til daglig ved ABBs robotvirksomhet på Bryne, og artikkelen har han skrevet sammen med senterleder Arnoud Gotlieb fra det norske forskningssenteret Certus og professor Hein Melling ved UiS.
Matematisk modell
Artikkelen på 16 sider er døpt «Using CP (Constraint Programming) in automatic test generation for ABB Robotics Paint Control System», og er kort fortalt robottesting (modellering) av nye styringssystemer for lakkeringsroboter.
- Den automatiske testingen kan oppdage designfeil ved utvikling og modifikasjon av styringsløsninger til robotene som ellers kan ta måneder, eller være umulige, å avdekke ved manuell testing, forklarer han.
Ifølge Mossige er CP en variant av kunstig intelligens (AI, Artificial Intelligence). Han slår fast at en lukket testsløyfe med rask tilbakemelding under utviklingen, det vil si CP-metoden, gir mye bedre kvalitet på testsystemet.
- Man utvikler en matematisk modell for hele systemet, altså både roboten og styringssystemet, forklarer han.
Gir mer robottid
Avhandlingen ble kåret til «Best Application Paper» på CP2014, en internasjonal konferanse om prinsipper og praksis for Constraint Programming (CP), i Lyon, Frankrike.
Prisvinneren peker på at metoden artikkelen omhandler reduserer utviklingskostnader og øker kvaliteten på systemet, samtidig som det kan gi økt oppetid for robotene hos kundene.
- Vi har avdekket feil ved hjelp av metoden som neppe hadde vært mulig å oppdage ved manuell testing. Om feilen ikke hadde blitt rettet, ville den trolig ført til nedetid for lakkeringsroboten etter at den hadde kommet i drift, sier Mossige, som nå er inne i det siste året i doktorgradsstudiene.
- Jeg startet doktorgradsarbeidet i 2012, og planlegger å disputere ved Universitetet i Stavanger sommeren 2015. Frem til da skal jeg videreutvikle CP-metoden, sier han.
Boksen går hos Farris
Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.
Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!
Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.
Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes
Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs.
Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi
Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.











