Fortescue Henning Vellene_Egil Hogna crop

Skal utvikle et produksjonsanlegg med en mulig kapasitet på 300 megawatt

Norconsult prosjekterer nytt grønt ammoniakkanlegg for Fortescue Future Industries

Fortescue Future Industries har inngått avtale med Norconsult om prosjekteringen av et produksjonsanlegg for grønn hydrogen og grønn ammoniakk i Svelgen. Fortescue Future Industries (FFI), et datterselskap av det australske selskapet Fortescue, har besluttet at deres Holmaneset-prosjekt skal videreføres.

Det betyr at de skal utvikle et produksjonsanlegg med en mulig kapasitet på 300 megawatt grønn hydrogen og grønn ammoniakk, med tilhørende infrastruktur ved anlegget i Svelgen, nordvest for Førde.

Norconsult skal gjennomføre grunnundersøkelser, prosjektere selve produksjonsanlegget med tilhørende enheter og infrastruktur samt en ny havn for å støtte prosjektet.

– Det er svært spennende å jobbe tett på FFI i dette prosjektet. Dette er et stort tverrfaglig prosjekt og avtalen bekrefter at vi ligger helt i front på grønne industriprosjekter, sier konsernsjef i Norconsult Egil Hogna.

Grønne ambisjoner

FFI er et globalt fornybar energiselskap som har forpliktet seg til å produsere grønn hydrogen og grønn ammoniakk uten karbonutslipp ved hjelp av 100 prosent fornybar energi.

Selskapet er langt fremme i den grønne industrirevolusjonen, hvor det utvikler og anskaffer teknologiske løsninger for industrier som er vanskelig å avkarbonisere. Samtidig bygger FFI en global portefølje av prosjekter innen fornybar, grønn hydrogen og grønn ammoniakk.

FFI har nylig etablert et datterselskap i Norge i forbindelse med Holmaneset-prosjektet.

Lang erfaring

Norconsult har solid kompetanse innen produksjon, transport og lagring av ammoniakk. Ammoniakk som er produsert med fornybar energi og grønn hydrogen er en essensiell bidragsyter for å få ned karbonutslipp innen blant annet matproduksjon og marintransport.

Holmaneset-prosjektet er et stort tverrfaglig oppdrag som involverer en rekke av Norconsults fagområder, inkludert prosessledelse fra Norconsults datterselskap Pure Logic, arkitekturtjenester, grunnundersøkelser og andre ingeniørfag.

Equinor digitalisering

Equinor får automatiseringsutstyr fra ulike fabrikanter til å snakke sømløst sammen

Energiselskapet kjører et omfattende Proof of Concept (PoC) med tungvektere på leverandør-, engineering- og forskningssiden for å demonstrere sømløs interoperabilitet på tvers av produkter, disipliner og alle faser i et anleggs levetid. Initiativet er del av selskapets strategi for å bli datadrevet og en våt drøm for ildsjelene i prosjektet.

Flowskolen 3

Elektromagnetiske mengdemålere

Helt magnetisk tiltrekningskraft

Tredje del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på elektromagnetiske mengdemålere. 

Den populære og fleksible volumselgeren løser de fleste måletekniske oppgaver i væsker med en viss ledningsevne. Men, i likhet med andre måleprinsipper, er et par forutsetninger nødvendig for å levere gode målinger.

Med enklere integrasjon som ledestjerne

Med enklere integrasjon som ledestjerne

Topplederen for Factory Automation hos Pepperl+Fuchs forteller i eksklusivt videointervju med AMNYTT om viktigheten av enkel integrasjon av automatiseringsutstyr, om markedstrender og datasikkerhet.

AMNYTT magasin nr 2 - 2026

AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå

Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.