
Eaton hjelper til med riktig valg, størrelse og koordinering av kontrollutstyr
Motorbeskyttelse for energieffektive motorer
Energistyringsselskapet Eaton har gjennomført omfattende tester på sine produkter i den populære motorkontrollserien for å bekrefte deres egnethet for bruk med de nyeste IE3 høyeffektivitetsmotorene.
Det har nå blitt dokumentert at alle DIL-serie kontaktorer, i tillegg til PKZ og PKE motorvernbrytere, passer for effektiv og pålitelig kontroll av IE3-motorer og de har derfor blitt angitt som «IE3-klare».
Direktivet for energirelaterte produkter (ERP), som har som mål å øke effektiviteten til energiforbrukende produkter, har gjort det nødvendig for motorprodusenter å endre sine design. Tykkere ledning brukes nå for viklinger for å redusere motstand, lamineringer er optimalisert for å redusere tap fra streifende magnetiske felt og høyere kvalitet stål minimerer hysteresetap.
Disse endringene betyr at høyeffektivitetsmotorer har økt induktans, noe som fører til høyere startstrøm. Kontaktorer og motorvernbrytere må være i stand til å pålitelig takle disse utfordringene.
Som en av verdens ledende leverandører innen kontroll og beskyttelse av motorer, har Eaton undersøkt dette nøye og utført omfattende praktisk testing. DIL-serien av kontaktorer har for eksempel blitt testet for å bekrefte at de passer for bruk med IE3-motorer for direktestart på offentlige og private strømnett, for stjerne/trekant startere, for bruk med mykstartere, slik som de i DS7-utvalget og for bruk med PowerXL frekvensomformere.
Eaton har også oppgradert karakteristikkene til sine PKZ- og PKE motorvernbrytere for å passe til IE3-motorer. Det var nødvendig siden startstrømmen på 8x nominiell belastning, som spesifisert i den siste utgaven av EN 60947-4-1, ikke er tilstrekkelig for IE3-motorer.
Hvis motorvernbryterne ikke hadde blitt oppgradert så hadde det derfor vært mulig, i noen tilfeller, for dem å bryte selv om det ikke oppstod noen feil. Dette kunne ha ført til farlige forhold, som fører til kontaktskade eller til og med sveising.
For å fjerne disse risikoene og for å påse maksimal pålitelighet og sikkerhet, tillater Eaton-produkter nå startstrøm på så mye som 12x til 15,5x nominiell belastning. Det er sannsynlig at disse faktorene snart vil bli industristandarder ettersom arbeidet er i gang med oppdateringen av EN 60947-4-1 for å innlemme IE3-motorer.
Eaton hjelper brukerne med riktig valg, størrelse og koordinering av kontrollutstyr og bryterutstyr for spesifikke bruksområder ved å tilby programmer som inkluderer et konfigurasjonsverktøy for motorstarterkombinasjoner, og CurveSelect, et program for valg av vern for kortslutning og overbelastning. Disse verktøyene er tilgjengelig gratis fra www.eaton.eu/selectiontools.
For ytterligere informasjon se: http://www.eaton.no/EatonNO/index.htm
Om Eaton
Eatons elektriske sektor er en global leder innen beskyttelse og distribusjon av elektrisk energi, nødstrøm, kontroll og automasjon, belysning og sikkerhet, strukturelle løsninger og kablingsløsninger, løsninger for tøffe og farlige miljøer og tekniske tjenester. Gjennom sine globale løsningssett er Eaton posisjonert for å møte nåtidens mest kritiske utfordringer for elektrisk strømstyring.
Eaton er et strømstyringsselskap som hadde en omsetning på USD 22 milliarder i 2013. Eaton leverer energieffektive løsninger, som hjelper våre kunder med å håndtere elektrisk, hydraulisk og mekanisk kraft på en effektiv, sikker og bærekraftig måte. Eaton har ca. 103 000 ansatte og selger produkter til kunder i mer enn 175 land. Besøk www.eaton.eu for mer informasjon.
Hvordan NORDs løsninger styrer bevegelser på en intelligent måte
Fra motor til vekselretter: NORD leverer individuelle drivløsninger fra én og samme leverandør. Drivelektronikk fra NORD DRIVESYSTEMS er nøkkelen til enhver frekvensomformerapplikasjon. Med sine NORDAC-frekvensomformere demonstrerer systemleverandøren sin løsningsekspertise også på feltene, der bevegelser må styres på en intelligent måte. Disse finnes i ulike applikasjoner, som også har innflytelse på dagliglivet.
IKM Karsten Moholt forlenger rammeavtale med Equinor Energy AS
IKM Karsten Moholt AS er glade for å kunngjøre forlengelsen av rammeavtale med Equinor Energy AS. Opsjonen som er utøvd gjelder for 4 år og sikrer IKM Karsten Moholt forutsigbarhet og et godt grunnlag for videre vekst innen sine kjerneområder.
IE5+ synkronmotorer fra NORD DRIVESYSTEMS
Ifølge det tyske miljøbyrået bruker elektriske innstallasjoner i industri- og handelssektorene nesten to femtedeler av den totale elektrisiteten i Tyskland. Spesielt elektriske drivverk og aggregatene som drives av dem har derfor et stort og økonomisk energisparingspotensial. Med sin svært effektive nyeste generasjon IE5+-motorer tilbyr systemleverandøren NORD DRIVESYSTEMS en optimal løsning for betydelig reduksjon av energi- og ressursforbruk.
Siemens optimaliserer lading av Unibuss’ elektriske busser i Oslo
Siemens har inngått en avtale med Unibuss, en ledende bussoperatør i Oslo-området, for å levere sin innovative Depot360 Managed Services-løsning. Med Norge i front av den globale overgangen til elektrisk mobilitet markerer denne avtalen Siemens’ første Depot360-fotavtrykk i Norge.