Goodtech Moelven crop

Moelvens Limtreselskaper transformerer egen produksjon med Goodtech

Moelven Limtre og Moelven Töreboda - som er en del av treindustrikonsernet Moelven Industrier ASA, har valgt Goodtech som samarbeidspartner for å digitalisere produksjonen ytterligere og styrke konkurransekraften. Størrelsen på kontrakten estimeres til mellom 10-20 MNOK, og forventes fullført i 2025.

Leveransen innebærer implementering av bransjeledende teknologi for produksjonsstyring (MES – Manufacturing Execution System) til både Moelven Limtre AS i Norge og Moelven Töreboda AB i Sverige. De nye produksjonsstyringssystemene vil bidra til effektivisering av prosessene hos limtreselskapene i Moelven og gi både økt ressursutnyttelse og lavere produksjonskostnader. MES sørger for optimal utnyttelse av data fra produksjonsanlegget og Goodtech sørger for kontinuerlig kommunikasjon inn mot relevante ERP og IT-systemer.

Konsernsjef Margrethe Hauge kommenterer: «I Goodtech er vi opptatt av å effektivisere kundens prosesser slik at lønnsomheten og konkurranseevnen deres øker. I Moelven har vi møtt et godt team som ser stort potensiale i egne produksjonsprosesser, og vi gleder oss stort til å samarbeide med en så fremtidsrettet kunde»

Rune Abrahamsen, Administrerende Direktør Moelven Limtre AS: «I Moelven arbeider vi målrettet med å utbedre produksjonsprosessene våre for å optimalisere driften. I Goodtech har vi funnet en samarbeidspartner som forstår våre behov og evner å omsette disse til gode løsninger. Vi ser frem til et videre godt samarbeid med Goodtech-teamet.»

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.