
Moelvens Limtreselskaper transformerer egen produksjon med Goodtech
Moelven Limtre og Moelven Töreboda - som er en del av treindustrikonsernet Moelven Industrier ASA, har valgt Goodtech som samarbeidspartner for å digitalisere produksjonen ytterligere og styrke konkurransekraften. Størrelsen på kontrakten estimeres til mellom 10-20 MNOK, og forventes fullført i 2025.
Leveransen innebærer implementering av bransjeledende teknologi for produksjonsstyring (MES – Manufacturing Execution System) til både Moelven Limtre AS i Norge og Moelven Töreboda AB i Sverige. De nye produksjonsstyringssystemene vil bidra til effektivisering av prosessene hos limtreselskapene i Moelven og gi både økt ressursutnyttelse og lavere produksjonskostnader. MES sørger for optimal utnyttelse av data fra produksjonsanlegget og Goodtech sørger for kontinuerlig kommunikasjon inn mot relevante ERP og IT-systemer.
Konsernsjef Margrethe Hauge kommenterer: «I Goodtech er vi opptatt av å effektivisere kundens prosesser slik at lønnsomheten og konkurranseevnen deres øker. I Moelven har vi møtt et godt team som ser stort potensiale i egne produksjonsprosesser, og vi gleder oss stort til å samarbeide med en så fremtidsrettet kunde»
Rune Abrahamsen, Administrerende Direktør Moelven Limtre AS: «I Moelven arbeider vi målrettet med å utbedre produksjonsprosessene våre for å optimalisere driften. I Goodtech har vi funnet en samarbeidspartner som forstår våre behov og evner å omsette disse til gode løsninger. Vi ser frem til et videre godt samarbeid med Goodtech-teamet.»
Ny, men erfaren aktør i markedet
INNOMOTICS er et forholdsvis nytt navn i elektrosektoren i norsk industri. Men produktene og personell er godt kjent. Høsten 2022 overførte moderselskapet i Siemens all virksomhet innen elektromotorer og store drives til en egen enhet, INNOMOTICS. Siemens avsluttet salget av selskapet i 2024, som nå står helt på egne ben. Leder for den nordiske og baltiske virksomheten er godt kjent i norsk industri. Roar Søvik har i mange år ledet forløperen til INNOMOTICS hos Siemens.
Alarmhåndtering med SIMATIC PCS 7
SIMATIC PCS 7 fra Siemens har vært levert som DCS på små og store prosessanlegg i Norge siden slutten av 90-tallet. Systemet har jevnlig nye funksjoner og markedstilpasninger. Alarmsystemet står sentralt i PCS 7 og gir en effektiv og trygg operatørhverdag.
Kunstig intelligens kan gjøre industrien sikrere og mer effektiv
Drømmen om færre falske alarmer, tryggere og mer effektiv drift av industrielle anlegg rykker stadig nærmere, godt hjulpet av kunstig intelligens (KI). Vi tar pulsen på hvordan teknologien kan forbedre alarmsystemene i industrielle styringssystemer.











