
Gusfre var med på å bygge den siste REC-fabrikken på Herøya
Matek-Samson Regulering AS styrker teknisk stab
Kjetil Gusfre er ansatt som service teknikker hos Matek-Samson Regulering AS. Gusfre tok fagbrev som automattiker i år 2000. Var blant annet med når plattformen ringhorne ble bygget i Tønsberg.
Han jobbet deretter en stund for ABB i skien, der var det hovedsakelig uttesting av motorstyringer og værn, før han var med på å bygge den siste REC-fabrikken på Herøya. Etter dette har han vært på Ineos Rafnes i omlag12 år.
- Etter å ha begynt her i Matek-Samson gleder jeg meg til å ta fatt på nye arbeidsoppgaver, og det å ha muligheten til å spesialisere seg på ett produkt. Det å prøve å hjelpe kunder med eventuelle problemer og kunne være med på å tilby noen spesielle løsninger, sier Gusfre
Gusfre er 42 år og bor i Skien med kone og et barn på 6 år.
Mediets egenskaper og strømning
Mesterlig mengdemåling starter med det grunnleggende
Den britiske fysikeren Lord Kelvin hadde skjønt det: Du kan ikke styre det du ikke kan måle.
Første del av AMNYTTs Flowskole starter med det essensielle for riktig valg av måleprinsipp: Mediets egenskaper og strømningsprofil.
Cyber Security 2025: Slik beskytter vi kritisk infrastruktur mot fremtidens trusler
I dagens digitaliserte samfunn er cybersikkerhet en kritisk faktor for å sikre kontinuitet og integritet i ulike sektorer. Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA) tar denne utfordringen på alvor og arrangerer konferansen "Cyber Security 2025" i Oslo 9.–10. april 2025. Konferansen har som mål å belyse reelle cybertrusler og dele praktiske tiltak som både store og små virksomheter kan implementere for å møte disse truslene.
Avanserte algoritmer for kompressorer på Kollsnes løfter gasseksporten
På ti år har andelen norsk gass i Europa steget fra 20 til 30 prosent. Noe av hemmeligheten ligger i mindre nedetid for kompressorene som mater rørtransportsystemet takket være modellbasert, prediktiv styring (MPC).
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.











