lyn crop

Lyn ødelegger for milliarder

Overspenningsvern sikrer dine verdier. I løpet av de siste ti år er det utbetalt over 1,3 milliarder kroner i erstatning etter lynnedslag her i landet.

 

Sommeren er høysesong for lyn og torden. I juli og august skjer det om lag 2.500 lynnedslag daglig pga varmt og fuktig vær. Og når tordenværet virkelig rammer kan vi komme opp i 70.000 daglige nedslag som kan føre til store skader. Et overspenningsvern er en billig forsikring som kan beskytte verdier og viktige data, men flere hundretusen boliger er uten slikt vern.

Norge har et strømnett som er spesielt sårbart for lynnedslag. Problemene er størst i distriktene der kraftlinjene går i lange luftstrekk. Gjennomsnittsskaden per lynnedslag er på 15. 000 kroner, samme prisen mange har betalt for sin flat-TV.

- Med et godt overspenningsvern er dine verdier og data sikret mot å bli ødelagt av lynnedslag eller feil i høyspentnettet til nettselskapene, forteller Bjørn Sørensen som er fagsjef for el-sikkerhet i bransjeorganisasjonen NELFO. Overspenning på strøm eller telenettet kan ødelegge radio, TV, dekoder, DVD-spiller, PC, fotoapparater, hvitevarer, varmtvanns-bereder, telefoner, alarmsystemer og andre apparater som er tilkoblet strøm. Et godt overspenningsvern forhindrer slike skader effektivt.

Flere hundretusen uten overspenningsvern
- Våre beregninger viser at flere hundretusen boliger er uten overspenningsvern og jordfeilbrytere. Slikt utstyr er vanlig i nyere boliger, mens de fleste eldre boliger mangler vern, sier Bjørn Sørensen i NELFO. Ifølge Sørensen er det viktig å satse på to typer overspenningsvern: et grovvern på strøminntaket og et ”finvern” som settes mellom stikkontakten og hvert enkelt apparat.
- Selv med riktig montert overspenningsvern kan små restspenninger forplante seg videre til følsomt elektrisk utstyr. Den elektriske utladningen ved et lynnedslag er så stor at man trenger begge deler for å sikre seg mot ødeleggelse. Derfor er det viktig å supplere med FG-godkjent finvern som monteres direkte på stikkontakten.

Flat-TV er en lyn-magnet
Halvannen million norske hjem har anskaffet flat-TV. Sammen med annen finelektronikk er de spesielt utsatt for lynskader.
- Lynet trenger faktisk ikke slå ned i boligen for at elektronikk kan bli ødelagt, nedslaget kan være et godt stykke unna. Blir det overspenning i nettet, kan kretskort brenne opp og kortslutte apparatet, sier Sørensen. Reparasjon av en slik skade vil fort koste like mye som å kjøpe nytt apparat.

Kontakt elektroinstallatør
Med et riktig montert overspenningsvern i sikringsskapet slipper du å bekymre deg for brann og skader på bolig og utstyr. Dersom du monterer det selv, og det oppstår brann, er det grovt uaktsomt og kan medføre avkortning i erstatningen.
- Før du drar på ferie, bør du ha ringt en elektroinstallatør og fått overspenningsvernet på plass. I tillegg bør du kjøpe ekstra finvern på utsatte apparater. Da trenger du ikke å løpe rundt i boligen og dra ut støpsler når tordenværet kommer, understreker Sørensen.

En billig forsikring
Montering av overspenningsvern som gir totalbeskyttelse av hele el-anlegget, sikrer dine verdier og tar vare på sensitivt utstyr, slik som eksterne harddisker andre lagringsmedier. Det vil være en billig forsikring mot å miste alle dine data i løpet av sommerferien. Kjøper du overspenningsvern via din elektriker er du sikker på at du får skikkelig utstyr, avslutter Bjørn Sørensen i NELFO.

Fakta
 
Årstall  Utbetalt erstatning etter lynnedslag       
2003    89 534 000       
2004    70 380 000       
2005    46 699 000       
2006    103 527 000       
2007    33 857 000       
2008    125 195 000       
2009    150 616 000       
2010    200 994 000       
2011    187 189 000       
2012    127 766 000       
2013    180 894 000       
2014    35 234 000       
Sum    1 351 885 000    
Kilde: FNOs brannskadestatistikk på http://brask.fno.no

 

NORD-drives crop

Hvordan NORDs løsninger styrer bevegelser på en intelligent måte

Fra motor til vekselretter: NORD leverer individuelle drivløsninger fra én og samme leverandør. Drivelektronikk fra NORD DRIVESYSTEMS er nøkkelen til enhver frekvensomformerapplikasjon. Med sine NORDAC-frekvensomformere demonstrerer systemleverandøren sin løsningsekspertise også på feltene, der bevegelser må styres på en intelligent måte. Disse finnes i ulike applikasjoner, som også har innflytelse på dagliglivet.

IKM Karsten Moholt crop

IKM Karsten Moholt forlenger rammeavtale med Equinor Energy AS

IKM Karsten Moholt AS er glade for å kunngjøre forlengelsen av rammeavtale med Equinor Energy AS. Opsjonen som er utøvd gjelder for 4 år og sikrer IKM Karsten Moholt forutsigbarhet og et godt grunnlag for videre vekst innen sine kjerneområder.

NORD-IE5plus-Motor crop

IE5+ synkronmotorer fra NORD DRIVESYSTEMS

Ifølge det tyske miljøbyrået bruker elektriske innstallasjoner i industri- og handelssektorene nesten to femtedeler av den totale elektrisiteten i Tyskland. Spesielt elektriske drivverk og aggregatene som drives av dem har derfor et stort og økonomisk energisparingspotensial. Med sin svært effektive nyeste generasjon IE5+-motorer tilbyr systemleverandøren NORD DRIVESYSTEMS en optimal løsning for betydelig reduksjon av energi- og ressursforbruk.

Siemens UNIBUSS crop

Siemens optimaliserer lading av Unibuss’ elektriske busser i Oslo

Siemens har inngått en avtale med Unibuss, en ledende bussoperatør i Oslo-området, for å levere sin innovative Depot360 Managed Services-løsning. Med Norge i front av den globale overgangen til elektrisk mobilitet markerer denne avtalen Siemens’ første Depot360-fotavtrykk i Norge.