EH_Engineers_Choice crop

Unngår menneskelige feil og forbedrer prosessikkerheten og produktiviteten

Lesernes pris går til differansetrykkgiver

Deltabar PMD75B vinner pris under 2022 Engineers’ Choice Awards. I forbindelse med 2022 Engineers’ Choice Awards har leserne av det amerikanske industrimagasinet Control Engineering gitt differansetrykkgiveren Deltabar PMD75 fra Endress+Hauser en hederlig omtale i kategorien test og måling. Abonnentene lot seg imponere av instrumentets intelligente funksjoner, som kombinerer sikkerhet og produktivitet for å bygge en bro over til Industry 4.0 .

Trykk er en sentral måleparameter for å sikre kvaliteten på kjemiske reaksjonsprosesser. Innen kjemisk industri, olje- og gassindustrien og kraftverksindustrien er trykket i beholdere og rør også en viktig faktor for sikkerheten. Siden potensialet til Industry 4.0 ikke kan utnyttes fullt ut før sikkerheten er garantert, skaper dette ytterligere etterspørsel etter tester.

Sensorer er av sentral betydning her fordi de på en pålitelig måte skal kunne fange opp og koble prosessdata og videresende dem til høyere nivåer, en viktig faktor for forbedret og effektiv prosesskontroll.

PMD75B differansetrykkgiver tilhører den nye generasjonen Deltabar-instrumenter. PMD75B har robust design og kan betjenes med Endress+Hauser SmartBlue-appen via en sikker Bluetooth-tilkobling.

Denne muligheten er særlig nyttig når instrumentet er installert i vanskelig tilgjengelige områder av anlegget. Heartbeat-teknologi har verifiserings- og overvåkningsfunksjoner for å oppdage prosessuregelmessigheter som tette impulslinjer. Den smarte sikkerhetstilnærmingen unngår menneskelige feil og forbedrer prosessikkerheten og produktiviteten.

Engineers’ Choice Award

De årlige prisutdelingen Engineers' Choice Awards, som arrangeres av det amerikanske industrimagasinet Control Engineering, fremhever noen av de beste nye styrings-, instrumenterings- og automasjonsproduktene i 19 kategorier valgt av magasinets papir- og nettabonnenter. Abonnentene blir bedt om å velge produkter utfra evalueringskriterier som teknologisk fremskritt, service til industrien og markedsbetydning.

 

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft

Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.

Politisk debatt under Norsk Industri årskonferanse 2026

Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling

På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.