KUKA lettvekt crop

Prisen hedrer selskaper og innovatører for særskilt god innsats.

KUKA LBR – en lettvektsrobot med flere medisinske anvendelser

I 2017 ble KUKAs lettvektsrobot LBR iiwa Med for medisintekniske produkter sertifisert i henhold til det anerkjente CB-systemet (IECEE CB Scheme). På forskningsnivå finnes roboten allerede i en rekke kirurgiske og diagnostiske anvendelser som kommer til å forandre og forbedre behandlingen innen ulike områder som kreftdiagnostikk, kirurgi og ortopedi. 

I juli ble KUKA LBR belønt med den prestisjefylte IERA-prisen på International Symposium on Robotics i München. Juryen for IERA-prisen består av høyt rangerte internasjonale representanter innen industri og forskning. Prisen hedrer selskaper og innovatører for særskilt god innsats. Den regnes for å være en av de viktigste internasjonale prisene når det gjelder roboter og automasjon.

KUKA LBR iiwa Med fikk juryens anerkjennelse takket være bredden av mulige applikasjoner når det gjelder bruk innen det medisinske feltet. Fremtidsmulighetene er store for lettvektsroboter som kan samhandle med pleiepersonell og medisinske spesialister på en rekke måter.

– Det stilles svært høye krav ved medisinske applikasjoner, og vi arbeider kontinuerlig med å leve opp til disse. Vår satsing innen området har pågått i mer enn ti år. IERA-prisen er en bekreftelse på at vi har satset riktig, og at vi er i forkant av utviklingen innen medisinsk teknologi. Vi er svært glade for utmerkelsen, sier Joacim Lorentsson, salgssjef ved KUKA Nordic AB.

KUKA LBR iiwa Med har både maskin- og programvare som er tilpasset kravene innen den medisinske teknologien. Andre egenskaper som gjør roboten særskilt egnet for bruk i helsevesenet, er responsive sensorer, intelligent sikkerhetsteknologi, et overflatelag som er optimert i henhold til hygieniske krav, og betjening som er designet for å samhandle med mennesker.

– Våre roboter har den følsomheten som er nødvendig for å håndtere samspillet. De blir en forlengelse for både kropp og hjerne, sier Joacim Lorentsson.

KUKAs hovedkontor i Norden ligger strategisk plassert i Göteborg, der flere forskningsintensive selskaper innen medisin- og legemiddelbransjen driver virksomhet. Tidligere versjoner av KUKAs roboter har i flere år vært i tjeneste på et titalls sykehus i Norden, der de hovedsakelig benyttes innen røntgendiagnostikk

Et eksempel på en medisinsk sammenheng der lettvektsroboten KUKA LBR iiwa Med allerede er i bruk, er i et samarbeid med det danske medisintekniske selskapet Robert ApS. Det handler om en applikasjon kalt Robert – your personal friend – som brukes til rehabiliteringstrening av bein på sengeliggende pasienter.

– Dette er første gang i Norden at KUKA LBR iiwa Med har blitt sertifisert for bruk på sykehus, sier Joacim Lorentsson.

 

Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering

Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering

Sørger for mesterlige mengdemålinger

Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.

Jan Huus, Beckhoff

Beckhoff styrker satsingen på Vestland

Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.

Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.

Dypdykker i fiskale målinger for naturgass, hydrogen og CO2

Dypdykker i fiskale målinger for naturgass, hydrogen og CO2

Et av høstens vakreste eventyr for de som er opptatt av gode målinger for kjøp og salg av gasser gikk av stabelen i Tønsberg i slutten av oktober.

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn

Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft

Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.