
De behandlede kablene overføres optimalt til forskjellige prosessteg
Kabelbearbeiding nå åtte ganger raskere
Kabelhåndtering er en av de mest arbeidsintensive prosessene for maskin- og tavlebyggere. For å øke automatiseringen kommer Rittal Automation Systems med den nye kabelmaskinen Wire Terminal WT.
De forskjellige trinnene som kreves for å behandle, tegne og koble til en kabel, svarer til omtrent 50 prosent av det totale arbeidet med å bygge et automasjonsskap. Wire Terminal kan gjøre kabelbearbeidingen åtte ganger raskere enn tradisjonell manuell håndtering. Den tidsmessige gevinsten og den konsekvent høye kvaliteten som tilbys av den automatiske prosessen, betyr at investeringen kan være lønnsom for tavlebyggerten allerede ved en produksjon på ca. 300 kapslinger per år.
Opptil 36 forskjellige kabler
Wire Terminal WT er tilgjengelig i WT24- og WT36-varianter og kan automatisk og uten etterbearbeiding håndtere 24 eller 36 forskjellige kabler med et tverrsnitt på 0,5 mm² til 2,5 mm².
Kutting til ønsket lengde, avisolering- og krympeprosess utføres helt uten manuelt inngrep. Wire Terminal kan utstyres slik at det er mulig å få en rask overgang til en rekke forskjellige krympemaskiner, og som et tilvalg er det også et printsystem for merking av ledningene i svart eller hvitt. De behandlede kablene overføres optimalt til forskjellige prosessteg av det kontrollerte klassifiseringssystem. Det består av et lagringssystem som kan inneholde opptil 1.300 kabler.
Enkel og sømløs datastrøm
Konsekvent datahåndtering er en viktig hjørnestein i automatiserte prosesser, og Wire Terminal WT har det rette grensesnittet for dette. Data fra designplanleggingen med EPLAN Pro Panel kan brukes sømløst for installasjon av kabler. Alternativt kan data mates direkte inn i maskinen. De ferdigmonterte kablene som Wire Terminal lagrer i klassifiseringssystemet er sortert etter behov slik at arbeidet kan utføres optimalt med EPLAN "Smart Wiring" -verktøyet.
Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør
Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.
Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling
Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde
Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen
Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor
Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.
Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs
Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.