
Gjennomføring av detaljprosjektering og oppfølging for alle rørledninger og kabl
IKM Ocean Design tildelt kontrakt for Johan Sverdrup Fase 2 Rørledninger og Kontrollkabler Detail Engineering
Equinor har tildelt IKM Ocean Design AS kontrakten for Johan Sverdrup Fase 2 Rørledninger og Kontrollkabler Detail Engineering. Kontrakten er en videreføring av IKM Ocean Design’s involvering i prosjektet over lengre tid, der selskapet har jobbet med prosjektering av både Fase 1 og Fase 2 siden første kontrakt ble tildelt i 2013.
Fase 1 inkluderer etableringen av feltsenteret bestående av fire plattformer og kontrollkabler / vann-injeksjons rørledninger fra feltsenteret til injeksjonsbrønner. Fase 2 består av en ny prosessplatform på feltsenteret, i tillegg til videre undervannsutbygging av tre satelittområder. Johan Sverdrup Fase 1 ble nylig satt i produksjon, og Fase 2 har planlagt oppstart i fjerde kvartal 2022.
IKM Ocean Design har hatt ansvaret for design av injeksjonsrør med endestrukturer i Fase 1 av prosjektet. I tillegg har IKM hatt det overordnede ansvaret for infrastruktur på sjøbunnen, inkludert kontrollkabler, kraftkabler og eksportrør. I Fase 2 har IKM ansvaret for design av alle feltrørledninger. Dette inkluderer produksjonsledninger, gassledninger og ytterligere vanninjeksjonsledninger. Som for Fase 1, har IKM også i Fase 2 det overordnede ansvaret for all infrastruktur på sjøbunnen.
Daglig leder i IKM Ocean Design, Peder Hoås, sier at IKM Ocean Design er utrolig stolte og svært fornøyd med at Equinor ønsker å forlenge samarbeidet og tildele firmaet denne kontrakten. Vi har de siste årene gjort flere viktige tilpasninger til den gjeldende markedssituasjonen, deriblant løftet oss stort på den tekniske siden samt redusert våre kostnader. Dette har resultert i at vi er i førersetet både teknisk og kostnadsmessig. Vår erfaring og kompetanse passer meget godt med de mange utfordringene som gjelder for en faset utbygging av Johan Sverdrup feltet. Dette er en videreføring av det gode arbeidet som er utført i tidligere prosjektfaser og gir oss muligheten til ytterligere å støtte Equinor og partnerne i utformingen av felt arkitekturen og undervannsløsninger for det største oljefunn på norsk sokkel på tretti år.
Kontrakten har en varighet på 3 år (fram til Desember 2022) for gjennomføring av detaljprosjektering og oppfølging for alle rørledninger og kabler på feltet, noe som betyr at IKM Ocean Design da har vært involvert i Johan Sverdrup over en tiårs-periode.
Tar trykk- og nivåmåling til skyene
VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.
Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å
NFEA-konferansen ”digitalisering i automatiseringsdomenet 2025” bød på teknologiske fremskritt for digitalisering av operasjonell- og informasjonsteknologi fra vugge til grav. Digitale modeller og tvillinger og kommunikasjonsteknologi står i sentrum.
Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering
Sørger for mesterlige mengdemålinger
Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.
Beckhoff styrker satsingen på Vestland
Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.
Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.











