Norsk gjenvinning crop

Hvem blir Norges smarteste industribedrift 2021

Norsk Industri og Siemens jakter på Norges smarteste industribedrift for åttende året på rad. Med denne konkurransen ønsker vi å løfte frem de gode, bærekraftige industrihistoriene og inspirere til økt konkurransekraft for norske bedrifter.

Vi jakter igjen på de skarpeste aktørene innen norsk industri. Vårt mål er å løfte frem de beste i bransjen. Kjenner du en industribedrift som fortjener tittelen som Norges smarteste industribedrift 2021? Da vil vi gjerne at du sender inn ditt forslag. Det kan være din bedrift eller en annen du kjenner til.

Nytt av året – Spesialprisen
I år har vi en uformell tilleggspris i Norges smarteste industribedrift som vi har kalt Spesialprisen.
Denne prisen skal gå til en oppstartsbedrift som tør å tenke og satse nytt innenfor industrien. Kjenner du en oppstartsbedrift som fortjener «Spesialprisen i Norges smarteste industribedrift»? 

For ytterligere informasjon og påmelding; https://www.smartindustri.no/

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.