
Holmen Industri Invest 1 AS avvikles med utdeling av aksjer i Goodtech
Generalforsamlingen i Holmen Industri Invest 1 AS har besluttet at selskapet skal avvikles. I forbindelse med den planlagte avviklingen vil samtlige aksjer i Goodtech ASA som eies av Holmen Industri Invest 1 deles ut til aksjeeierne i Holmen Industri Invest 1.
Holmen Industri Invest har vært en samlet investering for enkelte aksjonærer og gjennom felles eierskap vært største aksjonær i Goodtech. Selskapet har i dag ingen andre investeringer enn aksjeposten i Goodtech, og det er derfor besluttet å avvikle selskapet. Styrets leder i Holmen Industri Invest 1, Stig Grimsgaard Andersen kommenterer at; "Beslutningen om å avvikle Holmen Industri Invest 1 treffes på grunnlag av at selskapet ikke lenger har noen annen virksomhet enn å eie aksjer i Goodtech, og etter en periode der selskapet har hatt begrensede alternativer for å disponere dette eierskapet. Aksjeeierne i Holmen Industri Invest 1 ønsker å kunne forvalte sin investering i tråd med individuelle strategier og felles eierskap gjennom Holmen Industri Invest har ikke kunnet legge til rette for dette."
Stig Grimsgaard Andersen og Karl-Erik Staubo er representert i styret i Goodtech og vil fortsette i sine roller. "Det er viktig at ledelsen av Goodtech videreføres på en god måte selv om Holmen Industri Invest 1 avvikles, og endringer i selskapets styre bør håndteres gjennom valgkomiteen på vanlig måte"; avslutter Grimsgaard Andersen. Grimsgaard Andersen er styreleder i Grieg Kapital AS og Holmen Industri AS, mens Staubo er daglig leder og styremedlem i Holmen Industri AS. Grieg Kapital AS, med 9,15% og Holmen Industri AS med 9,06% vil etter avviklingen være Goodtechs største aksjeeiere.
Ved avvikling av Holmen Industri Invest 1 vil samtlige av selskapets aksjer i Goodtech bli delt ut til aksjonærene forholdsmessig i henhold til deres eierandel. Aksjene deles ut til siste omsatte kurs på NOK 5,70 i henhold til avviklingsbalanse.
Som et resultat av utdelingen fra Holmen Industri Invest 1 har selskapets eierandel i Goodtech gått fra 34,32 % til 0 %.
Videre har tre av aksjonærene i Holmen Industri Invest 1 etter utdelingen fått en eierandel på mer enn 5% av aksjene i Goodtech:
- Grieg Kapital AS er tildelt 2 092 887 aksjer i Selskapet, tilsvarende 9,15 % eierandel i Selskapet. Grieg Kapital AS er eid 100% av Grieg Maturitas II AS, som igjen er eid med 75% av og er nærstående til Grieg Maturitas AS.
- Holmen Industri AS har etter utdelingen mottatt 2 072 476 aksjer i Selskapet, som tilsvarer en eierandel på 9,06 %.
- Fram Realinvest AS har mottatt 1 449 948 aksjer i Selskapet, tilsvarende 6,34 % av aksjene i Selskapet.
Denne informasjonen er gitt i henhold til verdipapirhandelloven §§ 4-2 og 4-3.
Om Goodtech
Goodtech er en ledende nordisk miljø- og teknologileverandør hvor kjernekompetansen er konsentrert om automatisering, industriell IT, miljøteknologi og avansert industriell produksjonsteknologi. Vår visjon er å være førstevalget for industriell effektivitet.
Goodtech er notert på Oslo Børs, omsetter for ca. NOK 500 millioner og har ca. 300 medarbeidere i Norge, Sverige og på Åland.
Elektromagnetiske mengdemålere
Helt magnetisk tiltrekningskraft
Tredje del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på elektromagnetiske mengdemålere.
Den populære og fleksible volumselgeren løser de fleste måletekniske oppgaver i væsker med en viss ledningsevne. Men, i likhet med andre måleprinsipper, er et par forutsetninger nødvendig for å levere gode målinger.
Med enklere integrasjon som ledestjerne
Topplederen for Factory Automation hos Pepperl+Fuchs forteller i eksklusivt videointervju med AMNYTT om viktigheten av enkel integrasjon av automatiseringsutstyr, om markedstrender og datasikkerhet.
AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå
Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.
Kunstig intelligens gir bedre prosjektering av bygg og anlegg
Bygg blir mer komplekse, det gir flere utfordringer i byggeprosessen. Nå kan byggherrer og entreprenører ta kunstig intelligens (KI) direkte inn i prosjekteringsprosessen.
for optimalisere prosjektering og. Consiglis prosjekteringsverktøy kartlegger risiko i anbudsdokumenter og FDV-dokumentasjon, holder oversikt over kravspesifikasjon og koordinerer tekniske fag som involveres i byggeprosjektet.
– KI gjør at prosjekteringen blir bedre og mer effektiv, noe som gir en bedre byggeprosess. Da blir også byggene bedre, sier Kristin Svånå Piene i Consigli.











