
Goodtech bidrar til ledende produksjon hos Alginor
19. juni i år annonserte Alginor at selskapet har sikret finansiering til prosesseringslinjene i sitt nye bioraffineri på Avaldsnes. Goodtech kan i dag kunngjøre at konsernet har inngått avtale med Alginor om å levere avansert prosessteknologi til Alginors bioraffineri. Konkurransedyktig produksjon av næringsmiddel er et strategisk satsingsområde for Goodtech, og prosjektet skal bidra til at Alginor når en markedsledende produksjon.
Alginor er et norsk selskap som spesialiserer seg på produksjon av marine biobaserte ingredienser til diverse industrier innen legemidler, mat, kosmetikk, fôr, og landbruk. Selskapet arbeider med å utvikle en integrert verdikjede for høsting, bioraffinering og kommersiell produksjon basert på norsk stortare (Laminaria hyperborea.)
"Vi har arbeidet en tid sammen med Alginor for å finne gode produksjonsløsninger og er glad for at vi nå kan gå i gang med prosjektet med mål om å etablere en effektiv og automatisert produksjon av bærekraftige næringsmiddelingredienser til globale markeder. Alginor har stort fokus på ressursutnyttelse og bærekraft i sin produksjon, noe som også resonerer godt med våre verdier og det vi skal levere i prosjektet," kommenterer konsernsjef Margrethe Hauge i Goodtech.
Anlegget skal godkjennes for produksjon av ulike næringsmiddelingredienser, bl.a. alginat og tarepulver. Goodtech vil være ansvarlig for design, installasjon og igangkjøring av anlegget i et kontraktsomfang på om lag 20 MNOK. Prosjektet starter opp sommeren 2024, og forventes ferdigstilt sommeren 2025.
Rittal styrker laget
Vibecke Flinskau er ny Area Sales Manager IT. Vibeke har mer enn 20 års erfaring innen telekombransjen samt med IT og markedserfaring i bunn.
Ny clamp-on-teknologi gir inline-lignende temperaturmåling
Endress+Hauser har lansert iTHERM SurfaceLine TM611, et nytt temperaturmålingssystem som kombinerer fordelene ved kontaktfri installasjon med målenøyaktighet og responstid som nærmer seg tradisjonell inline-teknologi.
SMART industri 2025: Et nøkternt innblikk i norsk industris teknologiske utvikling
NOVA Spektrum i Lillestrøm var i perioden 6.–8. mai vertskap for SMART industri 2025, en fagmesse med tydelig fokus på teknologi, automatisering og fremtidens industrielle løsninger. Arrangementet samlet aktører fra hele verdikjeden – fra utstyrleverandører og teknologiselskaper til produksjonsbedrifter og utdanningsmiljøer.
Målet med messen var å vise status for og retningen på industriell utvikling i Norge. Det ble gjort gjennom en kombinasjon av demonstrasjoner, foredrag og utstillerstands med fokus på blant annet maskinering, additiv produksjon, digitalisering og energieffektivisering.
Alfred Nesset Automasjon sertifisert som Beckhoff Solution Provider
Alfred Nesset Automasjon AS har blitt sertifisert som Beckhoff Solution Provider og tilføres dermed et nytt teknologisk kompetanseledd i Beckhoffs norske partnernettverk. Denne sertifiseringen underbygger selskapets kompetanse innen industriautomasjon og integrerte automasjonsløsninger.