Bosch Rexroth i4 crop

Alt er smartere og mer sammenkoblet enn noen gang

Fremtidens fabrikk

Dagens produksjons- og automatiseringsbransjesegmenter utnytter stadig nye teknologier og prosesser for å hjelpe dem med å bli mer fleksible, mer responsivt på raskt skiftende globale markeder og mer innovative i produktene og løsningene de tilbyr.

Dette er løftet som i4.0-teknologien tilbyr: The Factory of the Future, der alt er smartere og mer sammenkoblet enn noen gang. Det gjelder fra de individuelle maskinkomponentene med innebygde sensorer og intelligens, samt kommunikasjonsarkitekturer på maskinnivå og fabrikknivå. Videre til skybaserte løsninger, sofistikert programvare og åpne kommunikasjonsprotokoller. Alt dette gjør det mulig å samle inn, overføre og behandle data i sanntid.

Les mer om Industri 4.0 teknologien i dette White Paperet

Ola Christensen Braathe, Krohne

KROHNE styrker satsingen på landbasert industri

KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.

Paneldiskusjon om apper for instrumentering. John Arne Sie i Aker BP (t.v.) presenterer utviklingen av den digitale instrumentmedarbeideren i selskapet, før en kvartett av leverandører viser sine løsninger, fra venstre: Trond Mæland (Endress+Hauser),

Nye sensorteknologier redder rørene

Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.

Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.

Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.