
Et tredje team ser på fremtidens sensor- og måleteknologi
Endress+Hauser har åpnet innovasjonssenter
Konsernet samler team for sensor- og programvareutvikling i Freiburg Innovation Center. Endress+Hauser har innviet sitt nye anlegg ved Freiburg Innovation Center FRIZ. Der jobber over 70 ansatte i det sveitsiske konsernet som spesialiserer seg på måleteknologi med utvikling av nye sensorteknologier og programvareløsninger.
De ulike teamene samarbeider tett i et innovativt miljø med forskningsinstitutter, oppstartsbedrifter og andre selskaper.
Det ligger på området til Teknisk fakultet ved Freiburg universitet i Tyskland. Bygningskomplekset ble ferdigstilt i 2022, etter en to år lang byggeprosess, og har over 12 000 kvadratmeter med moderne og fleksible kontorer og laboratorier. Endress+Hauser er den største leietakeren, med lokaler fordelt over 2400 kvadratmeter med kontorer i to etasjer, i tillegg til 1000 kvadratmeter i første etasje for kjemiske og biologiske laboratorier og renrom.
Ulike disipliner og teknologier
Ved FRIZ samler selskapet seks enheter som tidligere var spredt over byen. I dag kombinerer de et bredt spekter av disipliner og teknologier: ett team jobber med løsninger for Det industrielle tingenes internett, for eksempel for å intelligent koble sammen programvare og sensorteknologi.
Et annet jobber med teknologi for optisk analyse som kan brukes til å overvåke for eksempel gjæringsprosesser. Et tredje team ser på fremtidens sensor- og måleteknologi, inkludert på å erstatte den menneskelige luktesansen.
Jobst Technologies, en del av det sveitsiske datterselskapet Innovative Sensor Technology IST, utvikler, produserer og selger biosensorer. Endress+Hauser BioSense, et fellesforetak med Hahn-Schickard-Gesellschaft, som er et ideelt forskningsfellesskap, spesialiserer seg på rask molekylanalyse på stedet, som for eksempel kan brukes i næringsmiddelindustrien. For å beskytte innovasjoner mot imitasjoner jobber også et lite team med patentspesialister på campus.
Jobber med fremtidens måleteknologi
Administrerende direktør Matthias Altendorf ser på det nye anlegget som en "yngleplass for morgendagens måleteknologi". De ulike disiplinene på campus skal utfylle og stimulere hverandre, og nærheten til forskningsmiljøer gir ekstra stimulans.
"Innovasjon oppstår ofte i kontaktpunktene, der vi samhandler med partnere fra forskning og industri. Ved å åpne opp for universitetene og instituttene deres, forskningsfasiliteter, avleggere og andre selskaper, øker vi disse kontaktpunktene."
Endress+Hauser feiret innvielsen av det nye innovasjonssenteret med mange gjester, de ansatte som jobber på stedet, og representanter fra aksjonærene og konsernet. De nye rommene ved FRIZ skal i fremtiden prydes med et verk fra glasskunstneren Britta Schmidhauser, som skal symbolisere de ulike virksomhetsområdene til Endress+Hauser-enhetene i Freiburg. Et sommerselskap i en avslappet atmosfære avsluttet arrangementet, med musikk fra campus-bandet Transistors.
Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling
Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.
Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA
Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.
Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric
Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling
I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.
ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet
ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.