Rittal-Connected-manufactur

Viser i praksis hvordan dette kan uttrykkes

Digitalisering i fremtidens smarte produksjonsmiljøer

Digitalisering er avgjørende for fremtidens smarte produksjonsmiljøer. Det påpekte Rittal, Eplan og Phoenix Contact på årets store industrimesse i Hannover.

Den nye æra i industrien, ofte referert til Industri 4.0, basert på end-to-end flyten av digitale data gjennom hele produktlivssyklusen. Rittal, Eplan og Phoenix Contact, ledende leverandør av løsninger for kapslingssystem, strømfordeling og automasjonsteknikk, viste i praksis hvordan dette kan uttrykkes. Besøkende fikk innsikt i alle aspekter av den automatiserte prosesskjeden, fra prototype til volumproduksjon

Sømløs overgang til den digitale tidsalder

Gjennom fem stasjoner ble det presentert den digitale beskrivelsen av et ferdig produkt, konstruksjon av en kapsling, NC komponent bearbeiding og intelligent, automatisert produksjon av hele enheten.

En komplett digital beskrivelse av en kapsling ble brukt for å vise hvordan tekniske data videresendes til produksjonssystemet via standard dataformater, som f.eks. Automation ML. Dette betyr at konvensjonell automasjonsteknologi, som f.eks. verktøymaskiner, boring og fresesentre, kan integreres i et sammenhengende produksjonsmiljø.

Et annet verktøy for en sømløs overgang til digitalisert produksjon er Eplan Smart Wiring applikation. Målet er å effektivisere den manuelle kablingen i kapslinger gjennom intelligent bruk av digital data.

Grensesnitt

Grensesnitt og levering av data til produksjonsprosessen er vesentlig for produksjonen. Plattformer som Eplan Data Portal og system som strukturerer informasjonen, som f.eks. PLM/PDM, vil spille en stadig viktigere rolle i å forsyne produksjonen med relevant data.

– Evnen til å sende data med riktig detaljeringsgrad, til rett tid og sted – det er utfordringen for våre kunder, og det målet vi selv har satt, sier Maximilian Brandl, styreleder for Eplan og Cideon.

Viser potensial

Roland Bent, Direktør for Phoenix Contact oppsummerer:

– Vår demonstrasjon på Hannovermessen belyser den fremtidige utviklingen av produksjon og potensialet som end-to-end digitalisering og komplett dataintegrasjon gir.

 

Aggreko BESS crop

Aggreko øker batteriinvesteringene til 200 millioner dollar for å støtte energiovergangen

Aggreko har økt sine globale investeringer i mobile batterilagringssystemer (BESS) til rundt 200 millioner dollar, slik at flere bedrifter kan få tilgang til den nyeste batteriteknologien og nå sine mål om netto nullutslipp.

Emerson Tescom_BRW crop

Ny Emerson Flushing Ring

TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.

KUKA KR_SCARA crop

Ny kraftig SCARA-robot fra KUKA

– raske bevegelser og 60 kg nyttelast. KUKA lanserer nok en SCARA-robot denne høsten. En kraftig modell med en maksimal nyttelast på 60 kilo. SCARA-roboter har flere fordeler. De er energieffektive, kostnadseffektive og kan bevege seg raskt med svært høy presisjon, sier Micael Amandusson, channel manager hos KUKA Nordic.

© Beckhoff

Neste generasjon PLS teknologi

Beckhoff muliggjør et reelt sprang i ytelse innen automasjonsteknologi med TwinCAT PLC++. Både utvikling og hastighet kan akselereres, samtidig som de velkjente fordelene med TwinCAT, som konsekvent integrasjon, kompatibilitet og åpenhet, fortsatt leveres.