
DataArena med tysk samarbeidspartner
Elektrifiseringen er en viktig del av det grønne skiftet, og behovet for mer kapasitet i strømnettet vil øke betydelig i årene som kommer. For ett år siden ble DataArena-prosjektet lansert med støtte fra Forskningsrådet, og målet er å utvikle løsninger for effektiv nettilknytning. Nå skal det tyske selskapet Envelio bidra med sin kompetanse inn i prosjektet.
DataArena prosjektet har inngått samarbeidsavtale med det tyske selskapet Envelio. Fra venstre Per-Oddvar Osland, forskningsleder i Glitre Nett, Nicolas Thie og Philipp Erlinghagen fra Envelio.
Det er god fremdrift i DataArena-prosjektet, og ekstra spennende er det at vi nå får med oss Envelio i det videre arbeidet. Det tyske selskapet skal levere løsningen IGP (Intelligent Grid Platform), og deres kompetanse og erfaring blir et viktig bidrag til å sikre gode løsninger for prosjektet, sier Per-Oddvar Osland, forskningsleder i Glitre Nett, og prosjektleder for DataArena.
– Når samfunnet skal elektrifiseres i stadig økende grad, er det mange som ikke tenker over at strømnettet ikke kan levere nok effekt til at alle kan bygge alt de ønsker hvor de ønsker det. Stor pågang fra utbyggere har ført til lang saksbehandlingstid for bygging av mer nettkapasitet. Som ett av flere tiltak har Glitre Nett sammen med sentrale samfunnsaktører fått tildelt forskningsmidler til prosjektet DataArena som skal utvikle en simuleringstjeneste for å få fortgang i tilknytning av nye utbygginger, forteller Per-Oddvar Osland.
– De store gevinstene ved prosjektet ligger i bruk av nytt dataunderlag for raskere og bedre beslutninger for utbygging og forsterking av strømnettet. Samtidig bidrar løsningen til at utbyggerne får bedre oversikt over nettkapasiteten i kraftsystemet, og kan optimalisere lokasjon med tanke på tilknytningskostnader. Når vi nå har valgt samarbeid med Envelio, er det med utgangspunkt i deres erfaringer med tilsvarende løsninger andre steder. Vi blir deres første samarbeidspartner i Norge, og vi håper deres bidrag kan løfte prosjektet videre, avslutter Per-Oddvar Osland
Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering
Sørger for mesterlige mengdemålinger
Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.
Beckhoff styrker satsingen på Vestland
Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.
Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.
Dypdykker i fiskale målinger for naturgass, hydrogen og CO2
Et av høstens vakreste eventyr for de som er opptatt av gode målinger for kjøp og salg av gasser gikk av stabelen i Tønsberg i slutten av oktober.
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.











