
DataArena med tysk samarbeidspartner
Elektrifiseringen er en viktig del av det grønne skiftet, og behovet for mer kapasitet i strømnettet vil øke betydelig i årene som kommer. For ett år siden ble DataArena-prosjektet lansert med støtte fra Forskningsrådet, og målet er å utvikle løsninger for effektiv nettilknytning. Nå skal det tyske selskapet Envelio bidra med sin kompetanse inn i prosjektet.
DataArena prosjektet har inngått samarbeidsavtale med det tyske selskapet Envelio. Fra venstre Per-Oddvar Osland, forskningsleder i Glitre Nett, Nicolas Thie og Philipp Erlinghagen fra Envelio.
Det er god fremdrift i DataArena-prosjektet, og ekstra spennende er det at vi nå får med oss Envelio i det videre arbeidet. Det tyske selskapet skal levere løsningen IGP (Intelligent Grid Platform), og deres kompetanse og erfaring blir et viktig bidrag til å sikre gode løsninger for prosjektet, sier Per-Oddvar Osland, forskningsleder i Glitre Nett, og prosjektleder for DataArena.
– Når samfunnet skal elektrifiseres i stadig økende grad, er det mange som ikke tenker over at strømnettet ikke kan levere nok effekt til at alle kan bygge alt de ønsker hvor de ønsker det. Stor pågang fra utbyggere har ført til lang saksbehandlingstid for bygging av mer nettkapasitet. Som ett av flere tiltak har Glitre Nett sammen med sentrale samfunnsaktører fått tildelt forskningsmidler til prosjektet DataArena som skal utvikle en simuleringstjeneste for å få fortgang i tilknytning av nye utbygginger, forteller Per-Oddvar Osland.
– De store gevinstene ved prosjektet ligger i bruk av nytt dataunderlag for raskere og bedre beslutninger for utbygging og forsterking av strømnettet. Samtidig bidrar løsningen til at utbyggerne får bedre oversikt over nettkapasiteten i kraftsystemet, og kan optimalisere lokasjon med tanke på tilknytningskostnader. Når vi nå har valgt samarbeid med Envelio, er det med utgangspunkt i deres erfaringer med tilsvarende løsninger andre steder. Vi blir deres første samarbeidspartner i Norge, og vi håper deres bidrag kan løfte prosjektet videre, avslutter Per-Oddvar Osland
Lunner kommune tar i bruk KI for smartere avløpsrensing
Lunner kommune tester ny teknologi ved Harestua og Volla renseanlegg. Ved hjelp av kunstig intelligens skal avløpsvann renses med mindre kjemikaler, samtidig som driften effektiviseres og kostnader kuttes.
Nytt OTDR fra Yokogawa
Yokogawa Test & Measurement Corporation lanserer AQ7290-serien, et svært pålitelig og nøyaktig felttestinstrument for optisk fiber som vil lette konstruksjonen og vedlikeholdet av raskt voksende optiske kommunikasjonsnettverk. AQ7290 er utstyrt med nye funksjoner som forbedrer betjening og brukervennlighet. Seks standard- og høyytelsesmodeller er tilgjengelige i serien, og tilbyr et utvalg av to eller tre bølgelengder for å dekke et bredt spekter av fiberoptiske installasjons- og vedlikeholdsmålingsbehov.
Nytt generativt AI-drevet vedlikeholdstilbud fra Siemens
Siemens Industrial Copilot, en generativ AI-basert assistent, styrker hele verdikjeden – fra design og planlegging til engineering, drift og tjenester. Med dette ekspanderer Siemens sitt Industrial Copilot-tilbud med utvidede muligheter for Senseye Predictive Maintenance. Den generative AI-drevne løsningen vil støtte alle trinn i vedlikeholdssyklusen, fra reparasjon og forebygging til prediksjon og optimalisering.
Solid fremgang for Endress+Hauser tross global uro: Satser tungt på innovasjon og gassanalyse
Til tross for krevende globale rammevilkår leverte Endress+Hauser et sterkt resultat i 2024, med økt satsing på gassanalyse, bærekraft og opplæring.