AVEVA Dricksvatten crop

AVEVA Select Scandinavia og AFRY bistår Roslagsvatten med å skape fremtidens intelligente renseanlegg

I et unikt samarbeid mellom Schneider Electric, AVEVA Select Scandinavia og AFRY bygger Roslagsvatten et av Sveriges mest moderne og effektive renseanlegg med et tydelig søkelys på bærekraft. Roslagsvatten sørger for at 130 000 mennesker får rent drikkevann hver dag. I samarbeid med de fremste aktørene innen ny teknologi og systemintegrasjon starter Roslagsvatten nå byggingen av et helt nytt og innovativt renseanlegg i Margretelund.

«For å realisere Roslagsvatten sin visjon søkte vi etter aktører med stor bredde og ekspertise innen implementering av cybersikker ny teknologi», sier Christian Wiklund, administrerende direktør i Roslagsvatten. «Samarbeidet mellom Schneider Electric, AVEVA og AFRY hadde alle de delene vi så etter, så valget var enkelt», fortsetter han.

«Ledere innen smart vannteknologi forbedrer kjerneprosesser og applikasjoner gjennom hele livssyklusen», sier Kenneth Lindqvist, salgsingeniør innen forretningsområdet industri hos Schneider Electric. «Vi er svært stolte og glade for å ha blitt valgt til å bidra med å realisere Roslagsvatten sin visjon om å bygge det mest moderne renseanlegget i Nord-Europa,» fortsetter han.

AVEVA TM Unified Operations Center (UOC) blir knutepunktet for den operative virksomheten ved å kombinere informasjon fra forskjellige datakilder og sette dataene i riktig sammenheng i en enkelt sentralisert visning. Dette gjør at du kan ha en 360-graders helhetlig oversikt over hele virksomheten, noe som igjen gjør det mulig for Roslagsvatten sine ulike interessenter å ta veloverveide beslutninger.

«Gjennom tilgang til raskere og mer pålitelige data får kunden et bedre beslutningsgrunnlag og kan ta bedre beslutninger i den pågående driften», sier Patrik Steiner, forretningsutvikler, infrastruktur for AVEVA Select Scandinavia. «Det øker effektiviteten og sikkerheten samtidig som miljøpåvirkningen reduseres», fortsetter han.

«Med støtte fra våre spesialiserte partnere, blant annet Ultimo B.V. og MaxGrip B.V., gir vi Roslagsvatten digitaliserte prosess- og vedlikeholdssystemer for optimal utnyttelse av ressursene. Vi ser frem til et svært vellykket partnerskap med Roslagsvatten for kontinuerlig forbedring av ressursutnyttelsen», tillegger Wouter Boerefijn, Pre-Sales, Asset Performance Management for AVEVA i EMEA

Med fokus på åpne standarder, skalerbare og åpne systemer, integrasjon mellom IT og OT med IEC61499-Universal Automation, øker man effektiviteten og bærekraften i prosjektene.

«Ved å bruke innovativ industriell teknologi for å samle inn data fra sensorer ute i felten, for eksempel satellittdata, GIS- og økonomisystemer, kan man bygge autonome datadrevne funksjoner og systemer med den høyeste IT- og cybersikkerheten», sier Fredrik Kahr, ansvarlig for digital management i AFRY.

 

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.

Paneldiskusjon om apper for instrumentering. John Arne Sie i Aker BP (t.v.) presenterer utviklingen av den digitale instrumentmedarbeideren i selskapet, før en kvartett av leverandører viser sine løsninger, fra venstre: Trond Mæland (Endress+Hauser),

Nye sensorteknologier redder rørene

Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.

Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.

Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.

Masse avansert teknisk utstyr i prosessanleggene hos Borregaard (Bilde: Borregaard).

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.