Additiv produksjon med robot crop

Har med akselererende kraft banet vei for revolusjonerer produksjonsløsninger

Additiv produksjon og robotisering

Det er gjort store fremskritt innen maskinvare- og programvareteknologi som har resultert i utviklingen av praktiske, robuste robotteknologiske løsninger. Denne utviklingen er forsterket med pågående akademisk forskning og store økninger i investeringer i robot-teknologisk utvikling.

Det er spesielt industriell produksjonen som har dratt nytte av denne utviklingen. Additiv produksjon og automatisering med roboter har med en akselererende kraft banet vei for revolusjonerer produksjonsløsninger.

Les mer om denne utviklingen i dette White Paperet.

Glad lederkvartett på KROHNE Altometer viser fram eksempler på innovativ måleteknikk, fra venstre: Leon de Borgie, Martijn Panis, Lars Lemke og Dominique Basson.

Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet

Brandstory

KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.

AMNYTT magasin nr 5 - 2026

Ny utgave av AMNYTT: Fra gode målinger til intelligent industri

Den nye utgaven av AMNYTT Magasin tar leserne med inn i norsk prosessindustri – fra instrumentering og prosesstyring til smart vedlikehold, digitale tvillinger, KI og avansert robotikk. Vi besøker blant annet Yara Porsgrunn, Borregaard og Glencore Nikkelverk.

Helautomatisert salatproduksjon

Helautomatisert salatproduksjon

For å brødfø en voksende befolkning må matproduksjonen globalt øke dramatisk – samtidig må miljøpåvirkningen fra jordbruket reduseres. Tørke i Spania gir mindre tilgang på salat for norske aktører og tørke, oversvømmelse og andre klimarelaterte hendelser vil skje hyppigere i årene som kommer. Avisomos helautomatiserte system for vertikal dyrking løser flere av landbrukets største utfordringer.

– Vi bygger det som blir norges første helautomatiserte plantefabrikk, der hele prosessen fra frøet blir sådd til produktet forlater fabrikken foregår ved hjelp av roboter, sier Morten Dahl, CTO i Avisomo.