GC Rieber Fabrikkbesøk crop

Suksesshistorie med WeAssist prosessoptimaliserings-systemet

GC Rieber Compact AS er en internasjonalt ledende næringsmiddelbedrift som tilbyr optimaliserte ernæringsprodukter for bruk i krisesituasjoner og for behandling av underernærte. Selskapets viktigste kunder er FN-organisasjoner og internasjonale hjelpeorganisasjoner. GC Rieber Compact AS er også en ledende leverandør av nød-proviant og vann til livbåter- og flåter over hele verden.

GC Rieber Compact AS har i tillegg til Norge produksjonsenheter i India og Sør-Afrika.

Nylig har GC Rieber Compact AS tatt et stort steg fremover med tanke på maskinovervåking av sin produksjonsprosess ved å implementere WeAssist systemet fra WERMA, levert av JFKnudtzen AS.

Produksjonsutstyret er en viktig del av GC Rieber Compacts produksjon.
Oppetid og effektivitet er avgjørende for å sikre at flest mulig får den hjelpen de trenger. Derfor var det et naturlig valg å implementere WeAssist-systemet for å sikre kontinuerlig overvåkning og optimalisering av produksjonsutstyrets ytelse.
WeAssist er en skybasert Software løsning, hvor Hardware monteres utenpå eksisterende maskiner. Fordelen er at man kan få et moderne overvåkningssystem også på eldre maskiner. Med systemet har man full kontroll på oppetid, nedetid, service og man kan nyttiggjøre seg av data og dermed forenkle rapporter.

WeAssist gir GC Rieber Compact full oversikt over statusen til alle maskinene som nå er tilkoblet produksjon. De kan enkelt identifisere om maskinene opererer normalt, om det er feil som må adresseres eller om det er behov for service. I tillegg tilbyr systemet en tellerfunksjon som nøyaktig sporer antall produsert produkt, noe de kan dra med seg videre i rapporteringen. Implementeringen av WeAssist er ikke ferdig.

GC Rieber Compact planlegger å utvide bruken av systemet til andre deler av sin produksjon. Flere lystårn vil bli utstyrt med WeAssist funksjonalitet. I tillegg vil flere tilkallingshjelpknapper bli installert på maskinene for å øke tilgjengelighet og effektivitet.

Med WeAssist vil GC Rieber Compact få en fullstendig oversikt over produksjon sin 24/7. Vedlikeholdsavdelingen har en skjerm som viser statusen til alle WeAssist lystårn i fabrikken, og denne informasjonen er også tilgjengelig på deres smarttelefoner.

På bildet:
Marianne Aasen, JFKnudtzen
Petter Eide, GC Rieber Compact
Nittaya Prasertsang, GC Rieber Compact
Janne Christin A. Eliassen, JFKnudtzen

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.

Paneldiskusjon om apper for instrumentering. John Arne Sie i Aker BP (t.v.) presenterer utviklingen av den digitale instrumentmedarbeideren i selskapet, før en kvartett av leverandører viser sine løsninger, fra venstre: Trond Mæland (Endress+Hauser),

Nye sensorteknologier redder rørene

Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.

Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.

Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.

Masse avansert teknisk utstyr i prosessanleggene hos Borregaard (Bilde: Borregaard).

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.