
Northern Lights-anlegget klart for mottak av CO2
Verdens første anlegg for transport og lagring av CO2 på tvers av landegrenser er ferdigstilt og klart for mottak og lagring. Torsdag 26. september foreokr energiminister Terje Aasland den offisielle åpningen av Northern Lights-anlegget for CO2-transport og lagring i Øygarden, nær Bergen. Northern Lights-anlegget er et prosjektsamarbeid (JV) mellom Equinor, Shell og TotalEnergies.
– Ferdigstillingen av Northern Lights-anlegget er en viktig milepæl for den globale utviklingen av en forretningsmodell for karbonfangst, -transport og -lagring. Det åpner en verdikjede for avkarbonisering av europeisk industri og energi, og viser rollen vi og våre partnere tar i utviklingen av lavkarbonløsninger i energiomstillingen, sier konsernsjef Anders Opedal.
Karbonfangst, -transport og -lagring (CCS) i stor skala vil spille en viktig rolle i energiomstillingen som en løsning for store utslippskilder hvor utslippsreduksjon er krevende, og der avkarbonisering av prosessene er nødvendig.
Northern Lights-prosjektet er en del av det norske fullskala CCS-prosjektet Langskip. Fullskala-prosjektet omfatter fangst av CO2 fra industrielle kilder og frakt av flytende CO2 til mottaksterminalen i Øygarden. Derfra vil flytende CO2 bli transportert i rørledning til lager under havbunnen i Nordsjøen for sikker og varig lagring.
– Dette prosjektet viser hva som kan oppnås når myndigheter og industri arbeider mot samme mål og investerer sammen for å redusere risiko. Equinor har flere utviklingsprosjekter for CO2-transport og -lagring i porteføljen som operatør og partner. Den etablerte verdikjeden for Northern Lights og erfaring fra prosjektet blir verdifull for å modne fram og oppskalere framtidige CCS-prosjekter, sier Opedal.
Kapasiteten i første fase på 1,5 millioner tonn CO2 per år er fullbooket, og JV-eierne fortsetter å arbeide med planer for å øke transport- og lagringskapasiteten for framtiden.
Anleggene som skal levere gassen er ikke ferdige
Anlegget skal kunne ta imot 1.5 million tonn CO₂ i året. Det er derimot én vesentlig del som mangler i prosjektet. For anleggene som skal fange og levere CO₂ til lagring under havbunnen, er ikke ferdige ennå.
Tankbilen som markerte dagens åpning, kom ikke med CO₂ som skal pumpes ned under havbunnen. Den gassen skal brukes i tankene på land.
– Vi starter å fylle CO₂ nå de nærmeste dagene for å klargjøre og kjøle ned anlegget, sier prosjektdirektør for Northern Lights, Sverre Overå.
Planen er at CO₂ skal fanges på sementfabrikken til Heidelberg Materials i Brevik (tidligere Norcem) og Hafslund Oslo Celsios avfallsforbrenningsanlegg.
I Breivik skulle fangstanlegget ferdigstilles i 2024, men er nå planlagt å starte i 2025. I Oslo er foreløpig startdato 2029.
Northern Lights
- Northern Lights JV er et registrert, ansvarlig selskap med delt ansvar (DA), likt eid av Equinor, TotalEnergies og Shell.
- Northern Lights-anlegget består av en mottaksterminal, rørledning for injeksjon og havbunnsinstallasjoner.
- Equinor har hatt ansvar for byggingen av landanlegget i Øygarden og anlegget til havs på vegne av Northern Lights JV og partnerne. Budsjettet for denne delen er 7,5 milliarder NOK. Dette omfatter ikke skipene og anleggene for CO2-fangst.
Den første fasen av denne utviklingen av verdikjeden er 80 prosent finansiert av den norske stat som en del av Langskip-prosjektet.
Dypdykker i fiskale målinger for naturgass, hydrogen og CO2
Et av høstens vakreste eventyr for de som er opptatt av gode målinger for kjøp og salg av gasser gikk av stabelen i Tønsberg i slutten av oktober.
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling
På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.











