20 NORD-high-efficiency-portfolio crop

Gjør vårt ytterste for å få de globale forsyningskjedene til å fungere

NORD i veksttrend: En sterk partner innen drivteknologi

Drivspesialisten NORD DRIVESYSTEMS fortsetter kursen mot vekst og suksess. Takket være innovative nye produkter og omfattende investeringer – de største i selskapets historie så langt – kunne familieselskapet fra Nord-Tyskland øke salget med nesten 18 prosent i 2021, sammenlignet med året før, og ytterligere utvide sin posisjon i markedet. Også i 2022 kan kundene se frem til innovative og avanserte drivløsninger.

I fjor lanserte NORD DRIVESYSTEMS fire produkter som setter nye standarder i sektoren. En milepæl er den patenterte DuoDrive. Den innovative girmotoren integrerer den høyeffektive IE5+ synkronmotoren i et ett-trinns spiralgirhus og setter dermed nye standarder når det gjelder effektivitet, installasjonsplass og versjonsreduksjon. Den nye desentraliserte NORDAC ON frekvensomformeren og tilleggsstørrelsene for IE5+ synkronmotoren og NORDAC PRO SK 500P styreskapsomformeren er utviklet med fokus på ultimat kundenytte og energieffektivitet og sikrer betydelig ytelsesøkning i deres bruksområde. Ettersom mange messer har blitt avlyst i 2021, har produktene så langt blitt presentert i digital form. I 2022 vil det bli arrangert livepresentasjoner.

De største investeringene i selskapets historie så langt
I fjor investerte NORD DRIVESYSTEMS i lokasjoner og logistikk. I Tyskland ble et nytt høylager satt i drift, for å sikre raskere og sikrere kundeleveranser. I Polen ble det bygget en ny motorfabrikk, og en fabrikkutvidelse ble fullført. Også i USA ble produksjonskapasiteten ytterligere utvidet, og i Kina ble startsignalet gitt for et nytt produksjonsanlegg. Det er planlagt ferdigstillelse av nytt administrasjonsbygg ved hovedkvarteret i Bargteheide i år. Investeringene i 2021 har vært de største på ett år i selskapets historie.

Pålitelig partner under krisen
I 2021 genererte NORD DRIVESYSTEMS en omsetning på EUR 870 millioner og økte antallet ansatte i NORD-konsernet betydelig til rundt 4.700. Salget økte med om lag 18 prosent sammenlignet med året før. Denne positive økonomiske utviklingen var ikke minst et resultat av fornuftige investeringer, høy innovasjonsstyrke, stor kompetanse på å finne løsninger, verdensomspennende tilstedeværelse og en bred diversifisering på tvers av mange bransjer og regioner.

2022-prognose
For 2022 ser NORD DRIVESYSTEMS selvsikkert fremover. «Også i 2022 ønsker vi som selskap å vokse videre og kontinuerlig utvikle nye produkter i nært samarbeid med våre kunder. Vi gjør vårt ytterste for å få de globale forsyningskjedene til å fungere og gjør vårt ytterste for å betjene våre nåværende og fremtidige kunder så godt som mulig”, sier Gernot Zarp, salgssjef i NORD DRIVESYSTEMS. I 2022 planlegger vi ytterligere investeringer i produkter og infrastruktur. Blant annet vil vi utvide vår portefølje av industrielle girenheter betydelig.

Masse avansert teknisk utstyr i prosessanleggene hos Borregaard (Bilde: Borregaard).

4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe

Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.

Nye Urkraft-produkter, her seks müsli-varianter, presentert av IT/Prosessansvarlig Dag Petter Berg (t.v.) og Produksjonsleder Øyvind Tempelen.

Rent mel i posen, og masse annet snadder

Norgesmøllene kjører hardt på norske råvarer, overskuddet tilbake til norske bønder for videreutvikling av norsk landbruk og høy automatiseringsgrad. Og anlegget i Skien er ekstra foroverlent med kontinuerlig vekst og lansering av nye ferdigprodukter nærmest på løpende bånd. Et av resultatene er en økning i arbeidsstokken på 50 prosent det siste tiåret.

Stolt og dyktig driftsgjeng, fra venstre: Guillaume Banzemwabo, Gunnar Solberg, Frank Normann, Steinar Mortensen, Stian Knutsen, avdelingsleder Geir Breimyr og Simon Linstad Møster, lærling kjemi prosess.

Sirkulærøkonomi på veldrevet renseanlegg

Saulekilen renseanlegg er selvforsynt med energi og kjører hardt på enhetlig styringssystem, fra pumpestasjoner til renseanlegget.

At distrusjon av likestrøm kan redusere energiforbruket med inntil 20 prosent sammenlignet med vekselstrøm i maritime applikasjoner lar seg høre (Foto: ABB/Adobe).

Lynkjapp effektbryter for DC-distribusjon kan gjøre maritime kraftløsninger grønnere

ABB melder at verdens første IEC-sertifiserte effektbryter med halvlederteknologi kan løse utfordringer innen likestrømsdistribusjon. Teknologien skal tilrettelegge for opptil 20 prosent lavere energiforbruk og utslipp enn vekselstrømsløsninger i maritim sektor.