Inline Kemtrak crop

Fordeler er minimalt vedlikehold, ingen reagenser og kontinuerlige resultater

Måling av vannmengde i hydrokarbon løsninger

Måling av vann i alkohol eller hydrokarbon baserte løsninger er en viktig måling i mange industrielle prosesser. Vannet kan overvåkes nøyaktig i et bredt utvalg av prøver fra spormengder til 100% ved hjelp av en Kemtrak fotometrisk prosessanalysator.

En Kemtrak vannanalysator er en anbefalt erstatning for kostbare Karl Fischer titreringsanalysatorer. Fordeler er minimalt vedlikehold, ingen reagenser og kontinuerlige resultater i sanntid. Fotometeret er kompakt, tåler de fleste type industri miljø, har moderne kommunikasjons plattform og kan leveres med mange ulike måleceller design for best mulig tilpasning til den aktuelle prosess. All elektronikk er plassert i fotometeret med fiberoptisk signaloverføring til målecellen, så denne kan stå i krevende prosesser og også i Ex soner.

Vannmålinger kan utføres på hydrokarbon baserte løsninger med ppm-nøyaktighet. Anvendelser inkluderer aceton, isopropylbenzen, propan, tetrahydrofuran, metyl-isobutylketon i tillegg til drivstoff som petroleum og bensin produkter. I tillegg kan vann måles i alkoholer, for eksempel metanol og etanol, fra spor til rent vann.

Vann har to aktivitetsområder i NIR-regionen mellom 1000 - 2000 nm. Ved 1400nm måles O-H-strekningen i vannmolekylet, mens ved 1900nm har vann en unik topp på grunn av en kombinasjon av O-H strekk og H-O-H bøyning. Vanntoppen ved 1900 nm er omtrent fem ganger så stor som vann toppen ved 1400 nm.

For mer informasjon kontakt InLine Prosess AS, www.inlineprosess.no

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.