IIoT Rock

Hva er en IIoT plattform

Begrepet Internet of Things (IoT) ble lansert rett før 2000 tallet. Det er nå anslagvis 200 milliarder enheter som er koblet til Internett. Som så ofte tok det noe tid før teknologien tilfredsstilte industriens krav til kvalitet og oppetid. Da teknologien ble adoptert til industriell bruk ble begrepet Industrial Internet of Things (IIoT) lansert. 

De ledende automatiseringsleverandørene har omfavnet teknologien og utviklet egne løsninger. Rockwell Automation har vært i fronten av IIoT utviklingen hele tiden. Rockwell Automation har vært til stede i Norge i om lag 30 år med egen distributør. Nylig ble JFKnudtzen også distributør for den amerikanske produsenten. AMNYTT har hatt en prat med Petter Kleven og Anders Kristensen om hvilke muligheter industrien har i å utnytte egenskapene som ligger i gode IIoT- eller digitaliseringsløsninger. Kleven er salgsdirektør hos JFKnudtzen og har hatt ansvar for automatisering i selskapet i mange år. – Vi ser ett stort potensial med denne produktsuiten innen IIoT. Det er mye å lære, både for oss og kundene, sier Kleven

Les hele artikkelen her; https://magazine.amnytt.no/nr-4-2021/0954953001625048752/p26

AMNYTT magasin nr 4 - 2025 er publisert

Ny utgave av AMNYTT magasin

Møte nestorene Sæland og Borchsenius i videointervju. Les vårt profilintervju med Trygve Dirdal, fagleder instrumentering i Equinor. Vi skriver også om sensorer som forstår og roboter som beskytter – industrien tar nye steg mot smartere, tryggere og grønnere produksjon.

Emerson AI

Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering

Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.

Pepperl+Fuchs G11

Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber

Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.

Camila Medina, foto: Schneider Electric

Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge

Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.