
Emersons nye pneumatiske ventiler gir økt fleksibilitet
AVENTICS' XV-ventilserie består av flere ventilstørrelser og økte strømningshastigheter i et kompakt design. Emerson har nå lansert AVENTICS™-serien XV pneumatiske ventiler. Ventilene i XV-serien er utviklet for å være interoperable og gi maskinbyggere i ulike bransjer og bruksområder innen fabrikkautomatisering en fleksibel og kostnadseffektiv ventilplattform.
De nye ventilene er ideelle for maskinbyggere og sluttbrukere med ulike behov, med universelle gjenger og andre funksjoner som støtter regionale standarder og global kompatibilitet.
Ventiler i XV-serien leverer høyere strømningshastigheter i en kompakt ventilpakke som muliggjør mer effektiv og fleksibel ytelse for pneumatiske systemer innen fabrikkautomatisering, motorkjøretøy og dekk, samt næringsmidler og emballasje. Dette gjør det mulig for produsenter å øke produktiviteten og tilby produkter som er tilpasset bestemte markeder og kundepreferanser.
"Produsenter trenger teknologi med høy ytelse som gir dem smidigheten og fleksibiliteten til å imøtekomme markeders raskt endrede behov", sier Wolf Gerecke, direktør for produktmarkedsføring for Emersons maskinautomatisering. Den nye AVENTICS XV-seriens pneumatiske ventiler leverer denne ytelsen med optimert luftgjennomstrømning, et stort ventilutvalg og en bred tilbehørsportefølje.
Ventilene i XV-serien inkluderer XV03, som leverer strømningsvolumer på inntil 350 liter per minutt under normale forhold (NL/min) og XV05, som kommer på markedet i oktober 2024 og har en kapasitet på inntil 880 NL/min.
Alle ventiler i XV-serien bruker velkjent AVENTICS-kjerneteknologi, deriblant metallgjenger, parallellkabling, baseplater av aluminium og kompakte dimensjoner som gjør dem enklere å integrere i produksjonssystemers design.
XV-seriens ventiler bruker konsekvente grensesnitt og har brede tilkoblingsmuligheter fra enkelte tilkoblinger til parallellkoblinger som D-SUB-koblinger. De støtter også ledende feltbuss-protokoller, deriblant PROFINET®, Ethernet/IP, EtherCAT, Powerlink, Modbus TCP og IO-Link og AS-I, som forenkler integrasjonen i nettverk for maskinstyring.
XV-seriens ventiler er også enkle å ta i bruk. AVENTICS' konfigurator på nettet støtter systemoppsett og gir nyttig informasjon, mens brukervennlig systemdokumentasjon i designfasen bidrar til å effektivisere maskinutviklingen.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.
Rent mel i posen, og masse annet snadder
Norgesmøllene kjører hardt på norske råvarer, overskuddet tilbake til norske bønder for videreutvikling av norsk landbruk og høy automatiseringsgrad. Og anlegget i Skien er ekstra foroverlent med kontinuerlig vekst og lansering av nye ferdigprodukter nærmest på løpende bånd. Et av resultatene er en økning i arbeidsstokken på 50 prosent det siste tiåret.
Sirkulærøkonomi på veldrevet renseanlegg
Saulekilen renseanlegg er selvforsynt med energi og kjører hardt på enhetlig styringssystem, fra pumpestasjoner til renseanlegget.
Lynkjapp effektbryter for DC-distribusjon kan gjøre maritime kraftløsninger grønnere
ABB melder at verdens første IEC-sertifiserte effektbryter med halvlederteknologi kan løse utfordringer innen likestrømsdistribusjon. Teknologien skal tilrettelegge for opptil 20 prosent lavere energiforbruk og utslipp enn vekselstrømsløsninger i maritim sektor.











