
AMNYTT 01 2020 er publisert
Mennesket blir ikke overflødig i den digitale hverdag, hvor kunstig intelligens og maskinlæring vil være sentrale temaer. Tvert imot. Det er de bedriftene som evner å utnytte samspillet mellom mennesket og teknologien best, som vil bli vinnere i morgendagens industri. For å kunne møte utfordringene som vil stå i kø, må det utvikles nye samarbeidsarenaer.
I denne sammenhengen er det like viktig å få personer, i egen bedrift og med partnere i verdikjeden, til å samarbeide som det er å få teknologien til å fungere med mennesket.
Vi får en ekstra dimensjon i disse forholdene når digitaliseringsteknologien utnyttes fullt ut. Hvor mye av beslutninger om utnyttelse av sensitiv informasjon skal overlates til tekniske systemer? Den etiske dimensjon blir mer sentral i den digitale hverdag, en den har vært frem til nå.
Du lese AMNYTT 01 2020 her: http://magazine.amnytt.no/amnytt-nr-1-2020/0317866001582104914
Helautomatisert salatproduksjon
For å brødfø en voksende befolkning må matproduksjonen globalt øke dramatisk – samtidig må miljøpåvirkningen fra jordbruket reduseres. Tørke i Spania gir mindre tilgang på salat for norske aktører og tørke, oversvømmelse og andre klimarelaterte hendelser vil skje hyppigere i årene som kommer. Avisomos helautomatiserte system for vertikal dyrking løser flere av landbrukets største utfordringer.
– Vi bygger det som blir norges første helautomatiserte plantefabrikk, der hele prosessen fra frøet blir sådd til produktet forlater fabrikken foregår ved hjelp av roboter, sier Morten Dahl, CTO i Avisomo.
Redder jorda med damp og innovativ teknologi
SoilSteam Internationals avanserte maskiner redder uren jord fra deponi. Ren damp fra avansert teknologi og automatisering gjør susen for å sterilisere jorda.
Mesternes malingsmester
Et av Jotuns produksjonsanlegg i Sandefjord skal være verdens mest effektive malingfabrikk. Høy automatiseringsgrad, smarte maskinløsninger, enhetlig maskinstyring og sentralt batch-kontrollsystem er sentrale ingredienser.
Høy automatiseringsgrad gir global konkurransekraft
Legemiddelprodusenten Vistin Pharma i Kragerø har ti prosent av verdensmarkedet for diabetes type 2-medisin. Produksjonen går 24/7 og alt eksporteres. Høyt automatiseringsnivå er et viktig bidrag.











