
Har gjennom mange år holdt foredrag og kurs for NFEA.
Finn Aakre Haugen æresmedlem i NFEA
Begrunnelse for utnevnelsen er; Finn Aakre Haugen utnevnes til æresmedlem i NFEA for sin betydningsfulle innsats for fremme av kunnskap om fagområdene automatisering og elektroteknikk i norsk industri. Finn Aakre Haugen har utmerket seg særlig innen fagområdet reguleringsteknikk over mange år.
Haugen har gitt ut en rekke lærebøker, undervist i faget, holdt foredrag og publisert en rekke fagartikler. Hans lærebøker i reguleringsteknikk er synonymt med faget for en hel automatiseringsgenerasjon. Finn Aakre Haugen har gjennom mange år holdt foredrag og kurs for NFEA. Han fortjener heder og ære for sin store innsats og alltid positive innstilling.»
Finn Aakre Haugen mottok utmerkelsen under NFEAs årsmøte 13. februar 2020.
Om NFEAs utnevnelse til æresmedlem:
Personer som har gjort en lang og fortjenestefull innsats for foreningen og/eller elektro- og automatiseringsfagene i Norge, kan utnevnes til æresmedlemmer.
Utvelgelse skal skje i samsvar med Statutter for NFEAs Ærespris.
Styret er besluttende instans og bekjentgjørelse skjer på NFEAs årsmøte.
Om NFEA:
NFEA – Norsk Forening for Elektro og Automatisering er en politisk uavhengig ideell medlemsforening bestående av mer enn 300 bedrifter og undervisnings-/ forskningsinstitusjoner.
Felles for våre medlemmer er at de utvikler, bruker eller leverer elektro- eller automatiseringsløsninger.
NFEA jobber med nettverksbygging, kompetanseutvikling og økt konkurranseevne for norsk industri.
Foreningen er også opptatt av å sikre rekruttering til høyere utdannelse innen teknologi og realfag.
NFEA ble etablert i 2018, etter sammenslåing av de to foreningene NFA – Norsk Forening for Automatisering (stiftet i 1958) og Ifea – Industriens forening for elektroteknikk og automatisering (etablert i 1971).
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.
Rent mel i posen, og masse annet snadder
Norgesmøllene kjører hardt på norske råvarer, overskuddet tilbake til norske bønder for videreutvikling av norsk landbruk og høy automatiseringsgrad. Og anlegget i Skien er ekstra foroverlent med kontinuerlig vekst og lansering av nye ferdigprodukter nærmest på løpende bånd. Et av resultatene er en økning i arbeidsstokken på 50 prosent det siste tiåret.
Sirkulærøkonomi på veldrevet renseanlegg
Saulekilen renseanlegg er selvforsynt med energi og kjører hardt på enhetlig styringssystem, fra pumpestasjoner til renseanlegget.
Lynkjapp effektbryter for DC-distribusjon kan gjøre maritime kraftløsninger grønnere
ABB melder at verdens første IEC-sertifiserte effektbryter med halvlederteknologi kan løse utfordringer innen likestrømsdistribusjon. Teknologien skal tilrettelegge for opptil 20 prosent lavere energiforbruk og utslipp enn vekselstrømsløsninger i maritim sektor.











