Camila Medina, foto: Schneider Electric

Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge

Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.

Medina er sivilingeniør med spesialisering i industriell økonomi og energiteknikk. Hun har arbeidet med energieffektivisering og digitalisering i norsk industri, med særlig fokus på teknologi som IoT og kunstig intelligens. I sin nye rolle vil hun lede et landsdekkende team og bidra til å styrke selskapets arbeid med ressurs- og energieffektivisering.

– Jeg drives av prinsippet om at energi- og ressurseffektivisering ikke bare styrker bunnlinjen, men også motiverer ansatte og gir konkrete positive effekter for både virksomheten og miljøet, sier Medina. 

– Vi er veldig glade for å få Camila i toppledelsen av Schneider Electric Norge. Med nesten 10 års erfaring fra ulike bransjer som industri, bygg, datasentre og kraftnett, har Camila opparbeidet seg et helthetlig perspektiv. Hun har vært spesielt opptatt av å forstå kundenes særskilte behov i deres digitaliseringsreise og gi dem tilpassede råd med fokus på effektivisering og bærekraft, sier Alexandre Vermot, Country President i Schneider Electric Norge.

Medina har også vært en aktiv bidragsyter i offentlige debatter om teknologi, elektrifisering og bærekraft, og har ledet flere prosjekter innen microgrid-løsninger i samarbeid med akademia og industrien.

Ola Christensen Braathe, Krohne

KROHNE styrker satsingen på landbasert industri

KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.

Paneldiskusjon om apper for instrumentering. John Arne Sie i Aker BP (t.v.) presenterer utviklingen av den digitale instrumentmedarbeideren i selskapet, før en kvartett av leverandører viser sine løsninger, fra venstre: Trond Mæland (Endress+Hauser),

Nye sensorteknologier redder rørene

Trådløse fuktighetssensorer øker muligheten for avdekking av korrosjon i rør under isolasjon.

Hybridsensor med mikrofoner og kamera oppdager gasslekkasjer fra rør med stor nøyaktighet.

Og ny temperaturmåleteknologi leverer varene uten fysiske inngrep i rør.