643416756

Industrisektoren har kommet kort med digitaliseringen

I denne ferske undersøkelsen svarer kun 25 prosent av selskapene i sektoren i Norge at de har en fungerende digitalisering. Kun åtte prosent har lykkes med å integrere det helt. Det kommer frem i en fersk undersøkelse fra industrisektoren fra det globale softwareselskapet IFS. Det er 75 norske selskaper inkludert i undersøkelsen.

Det er altså få selskaper i undersøkelsen som har kommet langt med sin digitalisering:

  • Nærmere 30 prosent er i en innledende eller ikke-eksisterende fase og de fleste prosessene er manuelle.
  • Over 37 prosent er i en begynnende og bevisstgjørende fase med utforskende prosjekter hvor noen er på pilotnivå.
  • I overkant av 25 prosent er i en utviklende og fungerende fase, hvor digitalisering er implementert i enkelte deler av virksomheten.
  • Åtte prosent oppgir at de har integrert teknologi på tvers av virksomheten, på en måte som hever det operasjonelle på en betydelig måte. 
  • Null prosent oppgir at de er ledende innen industrisektoren når det kommer til digitalisering.

– Disse tallene viser hvor kort sektoren har kommet til noe som er helt nødvendig, nemlig digital transformasjon. Dette gjør dem mindre motstandsdyktige til å møte de utfordringene industrien står ovenfor. Det kan være turbulens i markedet, brudd i forsyningskjedene og klimakrisen som melder seg, sier sier Ann-Kristin Sander, administrerende direktør, Nordics hos IFS.

20 prosent svarer at de skal investere i digitale verktøy og digitalisering, og 24 prosent svarer at de har satt av mellom 11 og 20 prosent av budsjettet til å fremme dette. 

92 prosent av de spurte virksomhetene oppgir at teknologier som robotikk er viktig for dem. Andre teknologier som beskrives som viktige er internet of things (86 prosent), digitale tvillinger (88 prosent), kunstig intelligens (86 prosent), big data (86 prosent) og skyvirksomhet (88 prosent). 

Flere selskaper har et tydelig bilde av hvilke barrierer som står i veien. En av fem svarer at et for komplekst IT-landskap står i veien for deres digitalisering, mens like mange svarer at de har dårlig kvalitet på sine data. 20 prosent oppgir at de mangler digitale ferdigheter i sin virksomhet, mens 18 prosent forteller om sikkerhetshensyn som et hinder for digitalisering.

– Det er åpenbart at lederne i disse selskapene har en stor jobb å gjøre for å skape et klima som fremmer digitalisering og satsing på teknologi. Det er stor grad av kompleksitet og dårlige data som gjerne står i veien, så dette må adresseres, sier Sander. 

Når det kommer til kunstig intelligens, oppgir over én av fire at kulturen på arbeidsplassen har gitt uttrykk for motstand til denne teknologien, mens like mange svarer at virksomheten mangler ferdighetene for å implementere dette. 

Fordelene med økt digitalisering er mange. 25 prosent av virksomhetene tror teknologi vil gi dem økt operasjonell effektivitet og cirka like mange tror det vil føre til reduserte kostnader.

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.

Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å

Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å

NFEA-konferansen ”digitalisering i automatiseringsdomenet 2025” bød på teknologiske fremskritt for digitalisering av operasjonell- og informasjonsteknologi fra vugge til grav. Digitale modeller og tvillinger og kommunikasjonsteknologi står i sentrum.

Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering

Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering

Sørger for mesterlige mengdemålinger

Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.

Jan Huus, Beckhoff

Beckhoff styrker satsingen på Vestland

Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.

Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.