ecockpit Wago crop

Hva er moderne HMI

Hva tenker du på når du hører begrepet HMI - Menneske Maskingrensesnitt? Ser du for deg en grafisk skjerm brukt av maskinoperatører til å kjøre et utstyr? Eller smiler du, fordi du vet at det nå er en skjerm som har erstattet dusinvis av industrielle trykknapper, pilotlys og 16-posisjonsvelgerbrytere merket med ugjenkjennelige forkortelser? Tror du at HMI gir innsikt til maskinens sjel?

Dette er for mange hva det mentale bilde av en HMI er; en skjerm som gir flinke ingeniører fleksibiliteten til å skape funksjonelle kunst som vakkert skildrer av en maskins driftsforhold. Operatøren på maskinen kan bytte skjerm til kommandomodus, overvåke ytelsen i produsert enheter per time eller visning av teknisk helsetilstand via vedlikeholdsskjermer. HMI er det menneskelige grensesnittet med maskinen eller mer korrekt sagt, PLS den er koblet til. Produksjonsinformasjon fra HMI og PLS blir sendt til et SCADA-system for overvåking av anlegg for å generere rapporterer om produksjnssatus.

Dette White Paper gir en oversikt over funksjonalitet i dagens HMI løsninger:

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.

Første produksjon av norske havredrikker gjennom smart samarbeid

Første produksjon av norske havredrikker gjennom smart samarbeid

Norgesmøllene tar med seg forbehandlet, norsk havre fra møllene i Skien over Oslofjorden for produksjon av havredrikker hos NEN-produkter AS i Fredrikstad. Et flunkende nytt produksjonsanlegg er koplet til eksisterende tapperi, pakkeri og logistikkfunksjoner.

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

BRANDSTORY (Betalt innhold) 

VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.

Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å

Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å

NFEA-konferansen ”digitalisering i automatiseringsdomenet 2025” bød på teknologiske fremskritt for digitalisering av operasjonell- og informasjonsteknologi fra vugge til grav. Digitale modeller og tvillinger og kommunikasjonsteknologi står i sentrum.